Jedna rzecz którą możesz robić, by przyspieszyć swoją listę zadań

Każdego dnia Mamy mają masę rzeczy do zrobienia. A gdyby tak... znaleźć na nie sposób?

mama i synek

Twoja lista zadań jest tak długa, że gdybyś spisywała ją na papierze... to byłabyś jednym z tych bohaterów, których rolka nie ma końca?

Zobacz też: Jak to jest siedzieć w domu z dzieckiem?

Cóż, czas coś z tym zrobic, zamiast użalać się nad sobą. Słyszałaś o czymś takim jak "time-blocking" autorstwa Alega Maffuci'ego? Nie? To czas to nadrobić!

Czym jest time blocking? Jest to czymś w rodzaju sztuki ścisłego planowania dnia za pomocą "blokowania" określonych odstępów czasu, na wykonanie planowanych zadań. Kiedy wyznaczony czas na to zadanie się kończy, zostawiasz je, niezależnie od tego czy zostało ukończone.

Jak to wygląda w praktyce? Wieczorem musisz zaplanować rzeczy, które masz do zrobienia w dniu jutrzejszym. Przykładowe zadanie to "opłacenie rachunków" i wiesz, że standardowo takie przelewy zajmują Ci 20 minut. Ustaw te 20 minut o określonej porze, wpisz do kalendarza w telefonie i ustaw alarm, który włączy się, gdy czas dobiegnie końca.

Przeczytaj: Czy praca w domu to też etat?

O czym jeszcze musisz pamiętać? Nie przeciągaj czasu, który masz przeznaczony na dane zadanie. Daj sobie margines błędu na poziomie 3-5 minut, ale jeśli nadal zadanie nie jest ukończone, odłóż na później. To oznacza, że planując dane zadania musisz być ze sobą bardzo szczera i  realistyczna w tym, jak planujesz swój dzień.

Utrudnienia? Małe dzieci nie zawsze pozwalają zrobić to, co sobie zaplanowałaś. I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że... to też sobie wcześniej zaplanujesz. Rzeczy, które musisz wykonać, planuj sobie na moment drzemki Maluszka albo powrót męża z pracy. Niedokończone zadania nadrabiaj wtedy, kiedy zostanie Ci więcej czasu z zaplanowanych zadań albo przekładaj je na dzień następny.

Nie warto jednak planować więcej niż 2-3 godziny na takie zadania w ciągu dnia, bo zwyczajnie nie ma sensu siebie tak obciążać. Musisz mieć też czas na wypoczynek. Nastaw się na efektywne odhaczanie zadań do godziny czasu i zaplanuj sobie realnie tyle, ile musisz zrobić.

Zobacz: Kto jest od sprzątania?

 

Dzięki temu nie czujesz się sfrustrowana, kiedy bawiąc się z dzieckiem przypominasz sobie, że nie zapłaciłaś rachunków albo nie ugotowałaś obiadu, tak jak sobie to zaplanowałaś.

Wygląda na łatwe, prawda? To co, próbujemy?

 

AK

Źródło: purewow.com

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz