'Moja córka nie jest downem, tylko ma zespół downa'

Poruszający wpis Mamy powoli staje się viralem. Zobaczcie, co takiego napisała!

dziecko z zespołem downa

Jako małe dzieci możemy być nieświadomi tego, jak łatwo zranić drugiego człowieka. Słowa potrafią krzywdzić bardziej niż czyny, szczególnie, gdy nie znamy ich mocy. Jak napisała Joanna Błażejewska, mama dziewczynki z zespołem Downa, ten ból nie omija nikogo, kto jest inny. Dlatego chce z tym walczyć, by zmienić myślenie Polaków na temat odmienności.

"Moja córka ma na imię Jagna. Jest dziewczynką. Jest Poznanianką, Polką, Europejką. Jest bardzo wrażliwa i mega uparta. Jest bystra i kreatywna. Jest ciekawa świata i ludzi. Uwielbia słuchać muzyki i tańczyć. Robić bałagan i jeść :) Moja córka nie jest downem. Ma Zespół Downa. Widzisz różnicę?" - napisała na swoim profilu na facebook'u.

"Słowa mają wielką moc. [...] Tworzą podziały i wyznaczają granicę: tu lepsi, normalni, tam gorsi, ci inni. Nie boimy się tej nazwy, jak próbuje nam się wmawiać. Mówimy: moje dziecko ma zespół Downa. Nie lubimy sformułowania: to dziecko jest downem." - dodała.

Niby jako dorośli jesteśmy tego świadomi, jednak nie zawsze dzielimy się tą świadomością ze swoimi dziećmi. A to one w przyszłości będą budować ten świat.

Polecamy: Czy dzieci z zespołem Downa mogą mieć ambicje?

"Bo ma negatywne konotacje. Bo sugeruje, że naszych dzieci nie określa już nic więcej prócz wady genetycznej. A przecież, prócz cech wspólnych z innymi zespolakami, mają swoje indywidualne cechy, które przesądzają o ich wyjątkowości. Jak u wszystkich innych dzieci." - wyjaśnia mama. Dodaje też:"Niech język (przyp. red.) odchodzi od bezwzględnej skrótowości i okrutnego obiektywizmu. Niech niesie z sobą wrażliwość i szacunek dla drugiego człowieka. Każdego człowieka".

Bardzo trudno się nie zgodzić z jej słowami, prawda?

Możesz zrobić więcej, niż tylko podziwiać odwagę tej jednej Mamy? Stwórz swoją wersję tej opowieści, a być może zmienisz podejście innych. Nawet jeśli Ci się nie uda - dasz komuś do myślenia. Niezależnie, czy będzie to jedna osoba, czy setki. To sukces, do którego przyczyni się właśnie Twój wpis.

 

AK

Źródło: ofeminin.pl

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz