Dlaczego mama może odczuwać niechęć do karmienia piersią?

Coraz więcej słyszy się o niechęci kobiet do karmienia piersią. Przyczyn jest wiele. Kobiety pytane o powody udzielają różnych odpowiedzi, ale często też nie chcą na ten temat rozmawiać z obawy przed odrzuceniem i oceną jako „złej matki”.

karmienie piersią

Jedna z Mam napisała do nas: Ja ja nie karmiłam piersią, czułam wstręt do samej siebie, "że coś mi cieknie", nie wiem skąd się to wzięło ale już odkąd pamiętam wzdrygał mnie ten widok, obrzmiałe piersi, popękane brodawki, jak karmiły ciotki, siostra, kuzynki i nie czułam żadnego przypływu miłości jak pojawił się mój maluszek, raczej jeszcze bardziej wkurzyło mnie to że zaczyna ssac, ze nieudolnie że "gryzie" (wiecie o co mi chodzi) źle się z tym czułam, nie czułam się o dziwo kobietą tylko jak jakaś krowa serio. W końcu powiedziałam DOŚĆ, odstawiłam dziecko, poprosiłam o lek, oczywiście kłócąc się z połową rodziny " bo jak to tak, zła matka" i jestem TERAZ szczęśliwa, syn ma 4 lata jak na razie odpukać jest zdrowy i wieź mamy bardzo dobrą :) przynajmniej nie miałam problemu zostawić go z kimś innym i wyjść na parę godzin. (pisownia oryginalna - przyp. red.)

Zapytałyśmy psychologa o możliwe przyczyny takiego podejścia do karmienia piersią.

Powody niechęci karmienia piersią

Część z ich uważa, że to obrzydliwe, nie chcą mieć piersi pełnych mleka, boją się niespodziewanych wycieków, martwią się, że staną się mniej atrakcyjne dla partnerów, boją się bólu, ograniczenia i „uwiązania”. Nie chcą być na diecie i podporządkować swój jadłospis pod potrzeby karmionego dziecka. Część kobiet otwarcie mówi, że to niemodne i jeśli można zastąpić mleko matki mlekiem modyfikowanym, to chętnie z tego korzystają. Wśród powodów znajduje się także brak akceptacji partnera do tego, aby matka karmiła piersią. Jednak niechęć do karmienia piersią oprócz powodów stereotypowych ma także głębsze, często nieuświadomione powody, np.:

- gwałt,

- złe relacje z własną matką lub rodziną,

- niska samoocena,

- problemy okołoporodowe,

- brak wsparcia,

- molestowanie seksualne,

- brak akceptacji własnej seksualności,

- nacisk społeczny, który powoduje odwrotną reakcję,

- wcześniejsze niepowodzenia.

Powodem rezygnacji mogą tez być trudności medyczne. Kobieta może odczuwać wstręt do karmienia piersią, który będzie wiązał się ze specyficznym stanem fizjologicznym, np. mdłościami. Uczucie to minie, jeśli bodziec zewnętrzny, który wywołuje ten stan, zniknie – w tym wypadku dziecko ssące pierś. Jak znaleźć rozwiązanie?

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Gosia
2016-12-29 19:49:39

Ja karmiłam 4 miesiące, potem włączyłam sztuczne mleko z dodatkiem probiotyku ffbaby, zupki jarzynowe, owoce. Moja decyzja była podyktowana powrotem do pracy z dojazdem praktycznie na 12 godzin. Karmienie piersią było wygodne, pomogło mi schudnąć ale na pewno wymagało ode mnie poświęcenia - praktycznie co 2-3 godzin dziecko było przy piersi na 20 minut czasem tylko krócej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz