OCZAMI POŁOŻNEJ: Trudne emocje macierzyństwa

Moment, gdy kobieta fizycznie i psychicznie staje się mamą, otwiera przed nią świat nowych, pięknych ale i trudnych emocji.

mama

Narodziny dziecka i doświadczenie macierzyństwa są niewątpliwie katalizatorem wielu zmian w życiu każdej kobiety. Przewrót następuje w prawie każdej dziedzinie życia, a system wartości i życiowe priorytety ulegają totalnej reorganizacji.

Nowe emocje

Pełnienie nowej rodzicielskiej funkcji i pierwsze doświadczenia w opiece nad maluszkiem wyzwalają całą gamę różnorakich uczuć. Z jednej strony prawie każdy dzień bycia z dzieckiem może przynosić szczęście, ekscytację i euforię. Z drugiej, świeżo upieczona mama  może odczuwać smutek, przygnębienie aż do depresji czy nawet zaburzeń psychicznych. O tej pierwszej, jasnej stronie macierzyństwa mówi się zdecydowanie dużo i często. Natomiast te trudne, negatywne macierzyńskie uczucia stanowią rodzaj pewnego społecznego tabu i wciąż są zbyt rzadko poruszanym tematem. Powodem takiego stanu rzeczy, jest pewnie fakt, iż nie mieszczą się one przeważnie w powszechnie akceptowanych kanonach macierzyństwa. Trudne emocje przede wszystkim budzą lęk. A dla przeważającej części społeczeństwa są zjawiskiem nieznanym, niezrozumiałym i trochę wstydliwym.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz