Jak odnaleźć się w roli taty?

Niełatwo jest być rodzicem... wszystko jedno, którym.

rola ojca

 

No, proszę, dzień ojca już był, a na Supermamach gości już kolejny w ostatnim czasie temat poświęcony tatusiom! Mam nadzieję, że wśród naszych kochanych Supermam zakamuflował się choć jeden Supertata (i nie jest to mój mąż czytający, by zrobić mi przyjemność), który czyta na tym portalu artykuły dotyczące rodzicielstwa. Jeśli faktycznie tam jest, dziś będzie miał okazję poczytać sobie o tym, jak wygląda proces stawania się tatą. Nie ojcem, bo ten proces wszyscy wiemy, jak wygląda, a właśnie tatą.

Pierwsze spotkanie

Okres ciąży możemy streścić w kilku zdaniach, bo dla faceta jest to bardziej troska o ukochaną kobietę niż o dziecko w jej łonie. Tak, tata też czasem rozmawia z brzuszkiem, wyczekuje najmniejszego ruchu i ogląda maleństwo na USG ale wszystkie te czynności są dla niego dość abstrakcyjne, ponieważ dziecko nie rozwija się w jego ciele. Prawdziwe bycie tatą zaczyna się więc dopiero w dniu, w którym noworodek pojawia się na świecie. Delikatna, krucha istotka sprawia wrażenie jeszcze mniejszej w silnych, męskich objęciach.

To właśnie jest pierwszy etap testu dla tatusiów. Test polega na tym, aby nie wystraszyć się odpowiedzialności za drugiego człowieka. Nie, nie mówię o tym, że ktoś miałby porzucić kobietę z noworodkiem w szpitalu. Mówię o tym, żeby nie usunąć się na drugi plan, w nadziei, że matka malucha przejmie stery, bo kobiety lepiej ogarniają opiekę nad dziećmi. Niestety, winę za taką postawę taty najczęściej ponosi mama. No bo jak tu nie zniechęcić się do opieki nad dzieckiem, skoro ciągle ktoś cię poprawia albo w ogóle odsuwa od czynności przy noworodku, bo sam zrobi lepiej? Jestem w stanie zrozumieć tatusiów, którzy w podobnej sytuacji zwyczajnie nie chcą przeszkadzać swoim partnerkom. Pierwsze tygodnie dziecka powinny wyglądać tak, że mama i tata w miarę możliwości starają się odnaleźć w swoich nowych rolach, dzielą się obowiązkami w domu i wspólnie budują więź ze swoją pociechą.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz