Relacje z bliskimi i partnerem po urodzeniu dziecka

Jak ułożyć wszystko "od nowa" po tak dużej życiowej zmianie, jaką jest powiększenie rodziny?

noworodek

Przyjście na świat dziecka nie tylko wprowadza wiele zmian w relacje między partnerami, ale także ma wpływ na ich życie towarzyskie. Wiele z Was może zastanawiać się, jak pogodzić obowiązki, jakie wynikają z przyjścia na świat Waszego maluszka z życiem towarzyskim albo chociaż po prostu znaleźć chwilę prywatności dla siebie i partnera.   

Niezależnie od tego, jak blisko byłaś ze swoim partnerem przed porodem, po nim mogłaś zauważyć, że oddaliliście się od siebie. Twój partner może poczuć, że poświęcasz mu za mało czasu, a ty możesz odebrać jego reakcje jako brak wsparcia. Nie należy jednak się tym martwić, gdyż czas, w którym dziecko wymaga poświęcenia mu całej swej energii fizycznej i emocjonalnej bez reszty, w końcu minie. W międzyczasie starajcie się znaleźć chwilę dla siebie, kiedy tylko możecie. Oboje musicie poradzić sobie z ze zmianami jakie zachodzą w waszym życiu, a życzliwa rozmowa o nich z najbliższą  osobą może zdziałać cuda. Pamiętaj też, że niezależnie od tego, jak bliscy sobie jesteście, Twój partner nie musi umieć czytać w Twoich myślach! Jeśli potrzebujesz pomocy od niego w jakiejś sprawie lub musisz przedyskutować problematyczną dla Was kwestię, nie bój się mu o tym powiedzieć. Pamiętaj także o swoich potrzebach. Bardzo ważna jest też szczerość w tej kwestii. Jeśli potrzebujesz się przytulić lub porozmawiać, nie wahaj się tego jasno komunikować swojemu partnerowi.

Poproś krewnych lub bliskich przyjaciół o to, aby zajęli się przez chwilę dzieckiem. Pozwoli wam to znaleźć moment tylko dla was, nawet jeśli go wykorzystacie tylko po to, aby iść na spacer. Jeśli podzielicie się między sobą obowiązkami domowymi i tymi wynikającymi z opieki nad dzieckiem, również będziecie mieli więcej czasu dla siebie.

Czeka Was też rozmowa o tym, jak planujecie wychować dziecko. Może się okazać, że nie zgadzacie się w kwestiach takich jak sposoby na utrzymanie dyscypliny lub zachowania, na które będziecie pozwalać swojej pociesze. Rozmowa na ten temat pozwoli wam osiągnąć konsensus w tych sporach, ale psychologowie zalecają, żeby prowadzić te rozmowy w spokojnej atmosferze, nie sprzeczając się przy dziecku, gdyż może to mieć negatywny na nie wpływ, nawet, jeśli jest jeszcze w brzuchu mamy lub jest niemowlęciem.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2014-07-10 14:45:35

re: Relacje z bliskimi i partnerem po urodzeniu dziecka

U nas wszystko zniszczyli tescie nie uszanowali mojegi złego samopoczucia wyryaali mi dziecko BO CHIDZ DO BABCI a jak maly spal to wszystko robili by wstal albo dzwonili czy spi jak tak to za ile wstanue do pomicy nie było nikogo a tatus ?? Motor sobie kupił i tez mial w d dziecko...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz