Sąd uchylił karę śmierci dla Noury, która zabiła swojego męża gwałciciela!

Dziewczyna ma za karę spędzić 5 lat w więzieniu dla kobiet.

kobieta

Niedawno pisaliśmy o głośnym przypadku Noury Hussein, która została skazana w maju na karę śmierci, ponieważ zabiła swojego męża, który ją gwałcił przy pomocy jej rodziny. Dzisiaj ogłoszono, że sąd apelacyjny w Sudanie uchylił wyrok śmierci wobec 19-letniej obecnie Noury.

Według Amnesty International Sudanka została zmuszona do małżeństwa przez rodzinę, mając zaledwie 15 lat. Krótko po tym, dziewczyna uciekła i ukrywała się przez 3 lata. W kwietniu bieżącego roku wróciła jednak do rodzinnego domu, gdzie ojciec okłamał ją, że umowa małżeńska została anulowana. Kobietę przetrzymywano w domu, a następnie zmuszono do zamieszkania z obcym mężczyzną. Wtedy doszło też do gwałtu, podczas którego Noura była przetrzymywana... przez troje swoich bliskich. Następnego dnia dziewczyna dźgnęła go nożem w afekcie i uciekła.

Sąd szariacki uznał Hussein winną zabójstwa z premedytacją. 10 maja zapał wyrok skazujący dziewczynę na karę śmierci przez powieszenie.

Pod petycją o uratowanie dziewczynie życia podpisało się ponad 1,4 miliona osób z całego świata. Za Nourą ujęło się też wiele znanych osób, w tym modelka Naomi Campbell, a organizacje obrońców praw człowieka apelowały do prezydenta Sudanu o jej ułaskawienie.

Dane ONZ przypominają, że to jedynie kropla w morzu - jedna na trzy kobiety w Sudanie jest zmuszana do wyjścia za mąż, jeszcze zanim skończy 18 lat. Często są to dzieci, które mają nieco ponad 10 lat.


AK

Źródło: PAP, rmf24

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz