Facet w ciąży - to nie żart!

Zespół couvade (in. syndrom kuwady) to zjawisko w przyrodzie, które polega na tym, że mężczyźni miewają podobne objawy, co ich ciężarne partnerki. Oni czują po prostu, że są w ciąży!

syndrom kuwady

Nazwa tego syndromu wzięła się z języka francuskiego od słowa "couver" - wysiadywać jaja. Istnieje wiele teorii, które próbują tłumaczyć to zjawisko. W wielu kulturach pierwotnych mężczyzna towarzyszył partnerce od chwili poczęcia do rozwiązania ciąży, aktywnie przeżywając jej stan, symulując nawet jej poród (tak jak miało to miejsce u ludów zamieszkujących Papuę i Nową Gwineę). Dziś współodczuwanie symptomów ciąży partnerki przez mężczyznę możemy tłumaczyć ogromnym zbliżeniem, jakiego doświadcza wiele par spodziewających się dziecka.

Mężczyzna troszczy się o mamę swojego mającego się wkrótce narodzić dziecka, współczuje jej rozmaitych dolegliwości, przeżywa razem z nią towarzyszące ciąży emocje. Co więcej, może odczuwać poranne mdłości, mieć kulinarne zachcianki, bóle pleców, cierpieć na bezsenność, przybierać na wadze, a w terminie porodu odczuwać bóle przypominające porodowe skurcze.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz