Finlandia: zanotowano zmniejszoną liczbę aborcji. Powód? Wprowadzenie darmowej antykoncepcji

Dane pochodzą z jednego z miast w Finlandii. Jednak dają do myślenia.

pigułki
Po wprowadzeniu akcji społecznej z finansowaniem środków antykoncepcyjnych dla kobiet, liczba aborcji w fińskim mieście Vantaa zmniejszyła się o 33 procent - informuje portal yle.fi.
 
Miasto wprowadziło akcję w 2013 roku. Początkowo kobiety otrzymywały za darmo jedynie pierwszy środek służący długoterminowej antykoncepcji (np. wkładkę domaciczną). Z czasem jednak program rozszerzono, a od maja wszystkie kobiety i dziewczęta w Vantaa, które nie skończyły 20 lat, otrzymują za darmo wszystkie środki antykoncepcyjne.
 
Lekarka Frida Gyllenberg, pracująca w jednej z klinik w mieście, przygotowała raport dla "American Journal of Public Health", który dotyczy skutków polityki pro antykoncepcyjnej.

"Kiedy oferujesz ludziom darmową antykoncepcję, liczba aborcji spada. Jednakże ta zasada działa jedynie w przypadku osób poniżej 25 roku życia" - powiedziała lekarka.

 

Szacuje się, że w Finlandii co roku przeprowadza się ok. 9 tysięcy aborcji - kraj ten ma jeden z najniższych odsetków aborcji w całej Europie. W artykule Fridy porównano liczbę aborcji w Vantaa i w sąsiednim Espoo, gdzie środki antykoncepcyjne nie są darmowe. Z porównania wynika, że polityka władz Vantaa doprowadziła do spadku aborcji wśród dziewcząt mających mniej niż 20 lat o 36 proc. W przypadku kobiet w wieku 20-24 lata liczba aborcji zmniejszyła się o 14 proc. Nie zauważono różnicy w przeprowadzonych aborcjach powyżej 24 roku życia.

 

AK

Źródło: rzeczpospolita.pl

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz