Francja: 500 plus dla nastolatków na kulturę, czyli koncerty, teatr i kino

Lepsze świadczenie niż w Polsce?

nastolatka

Program powstał, by zachęcić młode osoby do uczestnictwa w kulturze. Francuskie ministerstwo kultury przygotowało do tego specjalną aplikację "Pass Culture", która pozwala każdemu 18-latkowi na dostęp do 500 euro. Można je wykorzystać tylko w wybranych punktach - w kinie, w kasie biletowej na koncert bądź spektakl teatralny. To spełnienie jednej z obietnic obecnego prezydenta Emmanuela Macrona.

Zobacz też: Nie będzie 1000 plus. Plotki dementuje Elżbieta Rafalska

Aplikacja poza tym, że jest formą cyfrowego bonu na kulturę, ma też aktualizowaną na bieżąco bazę wydarzeń kulturalnych odbywających się w pobliżu. Obecnie działa jedynie w 4 departamentach Francji (Seine-Saint-Denis, Hérault, Bas-Rhin i Guyane).

Pilotażowy program tylko w tym roku ma kosztować francuskich podatników prawie 5 milionów euro. Szacuje się, że jeśli program obejmie cały kraj, będą to rocznie koszty rzędu 425 milionów euro. Rząd nakłania wielkie korporacje IT do wsparcia tego projektu (tj. Google, Facebook, Amazon, Microsoft i Apple).

Polecamy: 500 plus jest warte zaledwie 400 zł

Podobny program w 2016 roku powstał we Włoszech. Miał on jednak znaczne dziury - część biletów pojawiała się na rynku wtórnym, co pozwalało nastolatkom na "odzyskanie" tych pieniędzy i wykorzystanie w dowolnych celach. Francja pracuje nad tym, by uniknąć w swoim programie podobnych nadużyć.

Myślicie, że to lepsza propozycja niż polskie 500+?

 

AK

Źródło: K-mag.pl

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz