Anty-Mikołaj, który karze niegrzeczne dzieci

Okazuje się, że Święta Bożego Narodzenia w Europie to nie tylko przyjazne elfy i przynoszący prezenty Mikołaj. Pojawia się także przerażająca postać o imieniu Krampus.

Krampus dziecko

To potwór, który w folklorze jest rogatą, antropomorficzną postacią opisywaną jako "pół-koza, pół-demon". W okresie świątecznym, w przeciwieństwie do Świętego Mikołaja, karze on dzieci, które źle się w mijającym roku zachowywały. Krampus jest jednym z towarzyszy Świętego Mikołaja w kilku krajach, w tym w Austrii, Bawarii, Chorwacji, Słowenii, północnych Włoszech, na Węgrzech.

Dziś najczęściej artyści przebierają się w przerażające kostiumy Krampusa i wymachują pochodniami lub bronią, aby straszyć tłum gapiów. W roli Krampusów występują także młodzi mężczyźni, którzy spowici w łańcuchy i dzwonki przemierzają ulice, strasząc napotkane dzieci, co dziś nie robi większego wrażenia, a kiedyś miało wywierać zbawienny dla rodziców wpływ na niegrzeczne dzieci.

W ten weekend setki osób zgromadziły się na rynku w Hollabrunn we wschodniej Austrii, by zobaczyć legendarnego Krampusa. Przeszło 150 osób przebranych za diabelskiego pomocnika Mikołaja wyruszyło na ulice miasta. W austriacką Noc Krampusa, czyli 5 grudnia, można będzie spotkać mnóstwo takich potworów na ulicach miast.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz