W powszechnej świadomości Halloween kojarzone jest ze świętem zmarłych. W rzeczywistości, poganie, a potem wcześni chrześcijanie zmarłych upamiętniali między marcem a majem. Jakie są prapoczątki Halloween dokładnie nie wiadomo. Mogło to być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion – Pomony, albo celtyckie święto na powitanie zimy – w dzień Samhain, kiedy to zacierała się granica między zaświatami i światem ludzi żyjących.
W Polsce Święto Halloween pojawiło się w latach 90. Dziś niektóre szkoły i przedszkola z tej okazji organizują dodatkowe atrakcje dla dzieci. Coraz częściej zdarza się chodzenie od domu do domu i zbieranie cukierków przez najmłodszych.
Najhuczniej Halloween obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo, że dzień ten nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością.
W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, wampiry, duchy czy czarownice. Pierwsze kostiumy pojawiły się w 1930 r. Wtedy też popularny stał się zwyczaj cukierek albo psikus. Później pojawiły się kolejne, dziś liczne już zabawy.
Cukierek albo psikus
Jest najpopularniejszą halloweenową zabawą. Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka „otrzymuje” od dzieci w zamian psikusa.
Scary farm
Młodzież, oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. straszne farmy (ang. scary farm). Są to zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, na których tworzone są specjalne scenerie z planu takich filmów grozy, jak Nosferatu, Drakula, Frankenstein czy Mumia.