Przenieś się z dziećmi do królestwa czarów

British Library prezentuje historię magii w rocznicę powstania powieści Harry Potter.

British Library

 

Idąc śladami bohatera popularnej sagi, mamy wraz z dziećmi trafią do alternatywnej wersji naszej rzeczywistości, w której istnieje niezależne społeczeństwo czarodziejów, z własnymi instytucjami magicznymi, szkołami, ministerstwem magii,.

Biblioteka narodowa Wielkiej Brytanii - The British Library otworzyła niezwykłą wystawę w ramach obchodów 20. rocznicy publikacji pierwszej książki o Harrym Potterze pt. Harry Potter i kamień filozoficzny, z serii siedmiu powieści autorstwa J.K. Rowling.

Wystawa „Harry Potter: historia magii” gromadzi stuletnie skarby brytyjskiej biblioteki. Zawiera też oryginalne materiały wydawnictwa Bloomsbury Publishing - wydawcy Harry'ego Pottera oraz własne archiwa J.K. Rowling, które są prezentowane po raz pierwszy.

Wystawione zostały rzadkie książki, manuskrypty i przedmioty magiczne z kolekcji British Library, obrazujące tradycje folkloru i magii z całego świata, które leżą u podstaw opowieści o Harrym Potterze.

Sugerując się przedmiotami wykładanymi w powieściowej Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry (Szkole Magii i Czarów w Hogwart), wystawę podzielono na kilka części.

Wśród 150 eksponatów, opatrzonych komentarzem szkoły w Hogwart, napisanym przez J.K. Rowling, znajduje się jej odręczna lista nauczycieli przedmiotów w Hogwart, a także oryginalna grafika - której autorem jest Jim Kay - znajdująca się w ilustrowanej edycji Harry'ego Pottera. Ma to przyciągnąć setki tysięcy gości na wystawę, która potrwa do lutego przyszłego roku.

British Library poinformowała, że na wystawę już przed otwarciem sprzedano ponad 30.000 biletów.

Kurator Alexander Lock stwierdził, że J.K. Rowling, autorka serii o Harrym Potterze, pojawiła się na wystawie, wyrażając swoje zadowolenie.

Fani powieści z USA również będą mogli nacieszyć się Harrym Potterem, odwiedzając wystawę poświęconą historii magii pt. A History of a Magic w nowojorskim stowarzyszeniu historycznym - New-York Historical Society w październiku 2018 roku.

tw

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz