#DzieciNieChcąFAS - kampania, która ma ostrzec przyszłe mamy [FILM]

Fundacja EY walczy z mitami na temat picia alkoholu w ciąży.

FAS

W teorii każda ciężarna wie, że alkoholu pić nie wolno, jednak krąży wiele mitów, które sprawiają, że przyszłe mamy nadal zaglądają do kieliszka. I nie tylko chodzi o nałogowe picie dużych ilości mocnego alkoholu. Chodzi o mały kieliszek wina do obiadu, czy trochę piwa w upalny dzień. Co gorsza, nierzadko to sami lekarze zezwalają na picie alkoholu. Tymczasem nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu dla ciężarnej, a przyszła mama powinna zachować całkowitą abstynencję.

Celem kampania #DzieciNieChcąFAS, prowadzonej przez Fundację EY, jest walka z mitami, które towarzyszą Alkoholowemu Zespołowi Płodowemu. W filmie promującym abstynencję w czasie ciąży, do przyszłych matek apelują… dzieci. Mali artyści rysują rysunki strasznych emocji, które towarzyszą codziennemu życiu najmłodszych z FAS.

- Lęk, smutek, frustracja, zagubienie, poczucie odrzucenia - w świecie dzieci zdrowych to tylko ilustracje. Dla dzieci dotkniętych FAS to często przygnębiająca codzienność. Zaburza prawidłowy rozwój, izoluje od rówieśników i unieszczęśliwia na zawsze. Nie wszystkie Polki są świadome tego ryzyka i dlatego niektóre nie rezygnują z alkoholu, kiedy są w ciąży. Żeby to się zmieniło, muszą zobaczyć to, co widzą dzieci żyjące z FAS - informuje lektorka w filmie.

Film ma przestrzec przyszłe mamy

- Nasza kampania ma poruszać. Bez wzbudzenia emocji niemożliwe jest uzmysłowienie jak nieodwracalne skutki dla dziecka może mieć pozornie niewinna lampka wina wypita przez kobietę w ciąży. Dlatego wykorzystaliśmy rysunki prezentujące straszne emocje. Emocje i strach, które przez chwilę poruszają odbiorcę kampanii, w rzeczywistości na co dzień towarzyszą dzieciom dotkniętym FAS. W naszej kampanii to de facto dzieci apelują do dorosłych, a zwłaszcza do mam swoich kolegów i koleżanek, które są w ciąży, aby powstrzymały się od picia alkoholu - wyjaśnia Agnieszka Palka, koordynatorka kampanii ze strony Fundacji EY. - Nawet jeśli się nie przestraszą, to zrozumieją, że nie szanując zdrowia dzieci, sami są dla nich najstraszniejsi - dodaje.

Koniecznie zobacz film >>>

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz