Biały szum - czy to jest dla dziecka bezpieczne?

Szumu używały nasze babcie do usypiania naszych dzieci. Dziś to wszystko zostało ulepszone, ale czy z korzyścią dla naszych dzieci?

szum

Biały szum to rodzaj sygnału dźwiękowego, którego używa się do maskowania dźwięków w tle. Jego rola w promowaniu zdrowego snu polega na zagłuszeniu wszystkiego, co nie pozwala nam zasnąć lub budzi nas w trakcie wypoczynku. Biały szum pomaga niemowlakowi zasnąć i działa też zbawiennie na sam sen. Ale czy jest to bezpieczne dla naszych dzieci?

Dlaczego rodzice używają białego szumu?

Dlatego, że rzeczywiście w większości przypadków przynosi oczekiwane rezultaty. Ponieważ pomaga rodzicom w usypianiu dzieci, ponieważ nieraz bywa zbawienny. Rodzice stosują biały szum również dlatego, że zdają sobie sprawę z tego, że noworodek ma naprawdę trudno - gdy wyjdzie z brzucha mamy spotyka się z zimnem, światłem i hałasem. Biały szum przypomina dziecku to, co działo się z nim przed narodzinami i automatycznie je uspokaja.

Dlaczego tylu rodziców chwali sobie szumiące zabawki?

Dlatego, że zazwyczaj są bardzo ładne, starannie wykonane i są lubiane przez dzieci. Poza tym, jak było wspomniane wcześniej, dzieci naprawdę uspokajają się przy białym szumie, a jeszcze lepiej przy pięknych szumiących zabawkach. Nasze babcie i nasi rodzice używali suszarek i odkurzaczy, my natomiast mamy udogodnienia w postaci szumiących zabawek.

Co na to nauka?

Pierwsze badania związane z działaniem białego szumu przeprowadzono w 1990 roku. Pracownicy Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte's Hospital w Londynie podzielili 40 niemowląt na dwie grupy. Połowa dzieci spała z białym szumem w tle, druga część - w ciszy. U tych pierwszych częstotliwość uderzeń serca w ciągu dwóch pierwszych minut spadła ze 180 do 110 uderzeń na minutę. Co więcej, po pięciu minutach badania z grupy noworodków poddanej działaniu białego szumu spało już 80 procent maluchów, w grupie z ciszą - 25 procent.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz