Dziecko jest leworęczne. Czy to źle?

Jeśli dziecko preferuje lewą rękę, to wielu rodziców drży i na siłę próbuje wszystko przekładać do prawej. Czy to dobrze?

leworęczność

Leworęczność to wciąż temat, który wzbudza emocje i budzi niepokój rodziców.  Rodzice boją się, że jeśli ich dziecko będzie leworęczne, to będzie miało trudniej i gorzej w życiu, że będzie się gorzej uczyć i że na każdym kroku będą napotykały je przeszkody. Panuje powszechne przekonanie, że osoby, które sprawniej posługują się lewą ręką, są osobami mniej inteligentnymi i... jest to totalną bzdurą. Jednak by uniknąć problemów związanych z leworęcznością, rodzice często przestawiają dziecko na prawą rękę.

Skąd wiadomo, że dziecko jest leworęczne?

Długo nie wiadomo. To, że dziecko preferuje już w wieku  miesięcy lewą rękę o niczym nie świadczy. Prawdą jednak jest, że dzieci praworęczne szybciej wykazują dominację stronną. Ma to miejsce już około dziewiątego miesiąca. Widać to chociażby przy chwytaniu zabawek, machaniu czy wskazywaniu. Dopiero w okolicach 2  lat wiadomo na pewno, że dziecko jest praworęczne. Jeśli jednak nie jest praworęczne, to nawet w okolicach 2 lat nie wiemy tego na pewno. Leworęczność jako cecha dominująca ujawnia się nieco później, jest widoczna dopiero u dwuipółlatka.

Skąd się bierze leworęczność?

Leworęczność jest wynikiem dominowania w mózgu półkuli prawej, co sprawia, że lewa część ciała jest bardziej sprawna. Leworęczność zwana także lateralizacją lewostronną jest najczęściej dziedziczona genetycznie. Do rzadkości należą przypadki, kiedy jest ona wynikiem uszkodzenia lub słabszego rozwoju lewej półkuli mózgu.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz