Roczniak - co taki brzdąc już potrafi?

Rodzice prześcigają się w wymienianiu tego, co potrafi już ich pociecha. Co rzeczywiście potrafią zrobić roczne dzieci?

dziecko roczne

Matki i babcie opowiadają niestworzone historie na temat tego, co potrafią ich roczniaki. Większość tych opowieści jest wyssana z palca i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Roczniak ani nie biega za piłką po boisku, ani nie gra na skrzypcach. Jesteście ciekawi, co naprawdę potrafią roczne dzieci?

Co potrafią powiedzieć roczne dzieci?

Świadomie naprawdę niewiele. Roczne dzieci sporo rozumieją i wiedzą już, co im wolno, a czego im nie wolno. Nie potrafią jeszcze za dobrze mówić. Większość dzieci w tym wieku wypowiada podstawowe słowa, jak mama, tata, baba, nie, cycy. Większość dzieci w tym wieku nie mówi nic więcej.

Czy roczek trzeba "przedeptać"?

Nie trzeba i nie zdarza się to często. Większość dzieci zaczyna chodzić dopiero w 13 miesiącu, a niektóre dopiero w 18. Nie ma w tym nic złego. Pamiętaj, żeby nie zmuszać dziecka do chodzenia na siłę. Ani chodzenie za rękę, ani za dwie ręce, ani chodzenie w chodziku nie sprawią niczego dobrego, a wręcz mogą zaszkodzić.

Jak wygląda rozwój fizyczny rocznego dziecka?

12 miesięczne dziecko jest już bardzo sprawne manualnie. Potrafi dwoma palcami unieść drobny przedmiot, wkładać jedne rzeczy w drugie oraz wyciągać je z ciasnych przestrzeni. Potrafi przewracać strony w książkach, wdrapywać się na kanapę i wchodzić po schodach (często jednak nie ma pojęcia, jak z nich zejść).

Roczny maluch potrafi również rzucać przedmiotami do celu, otwierać szafki i zbudować wieżę z klocków.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz