Czy karmienie piersią ma wpływ na inteligencję dziecka?

Choć karmienie wpływa na zdrowie zarówno mamy, jak i dziecka, wpływ na inteligencję czy zachowanie maluszka może w ogóle nie istnieć.

karmienie piersią

Karminie piersią wpływa na zdrowie zarówno mamy, jak i maluszka, naukowcy jednak nadal poszukują się korzyści, jakie płyną z matczynego mleka. Irlandzcy naukowcy z University College Dublin przeprowadzili badania, by sprawdzić, jaki wpływ ma karmienie piersią na inteligencję i zachowanie maluszka. Do to tej pory naukowcy doszukiwali się, że IQ maluszków karmionych piersią może być większe, najnowsze badania jednak temu zaprzeczają.

Badanie wykazało, że 3- i 5- latki, które były karmione piersią, osiągały lepsze wyniki w testach słownictwa i umiejętności rozwiązywania problemów,  jednak naukowcy nie zaobserwowali bezpośredniego związku między wynikami a metodą kamienia. Zdaniem badaczy, dobre wyniki w każdym z przypadków można było wytłumaczyć wykształceniem matki lub statusem społecznoekonomicznym rodziny.

- Podczas badania skutków karmienia piersią trudno jest uciec od tego typu czynników – podkreśla główna autorka badania Lisa-Christine Girard. Jak tłumaczy, matki karmiące mają zazwyczaj lepszą edukację i są mniej skłonne np. do palenia lub innych "ryzykownych zachowań" podczas ciąży – co również znajduje odbicie w rozwoju dziecka.

Natomiast badanie to wykazało, że maluszki karmione piersią mają mniej problemów z hiperaktywnością niż ich rówieśnicy karmieni mieszanką. Różnice te zanikają jednak w okolicach 5. roku życia, prawdopodobnie wynika to ze zmiany otoczenia i rozpoczęcia edukacji przez dziecko.

Badacze oczywiście nie dyskredytują pokarmu mamy i podkreślają, że choć nie zwiększa ono ilorazu inteligencji, jest bardzo istotne dla maluszka.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Paulina
2017-05-05 11:31:29

Rozwojowi mozgu malenstwa na pewno sprzyja pregna 250 dha, potwierdzone na moich dzieciach, mojej siostry i przyjaciolki :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz