Plusy i minusy szkoły muzycznej – czy warto?

Szkoła muzyczna - uczy, stresuje, a może kształtuje? Jak to jest? Czy warto w nią inwestować?

szkoła muzyczna

Szkoła muzyczna, odkąd na rynku pojawiło się mnóstwo wspaniałych zajęć dodatkowych dla dziecka, została zrzucona na boczny tor. Rodzice nie są już tak zainteresowani szkołami muzycznymi jak jeszcze 15-20 lat temu. Wielu z rodziców jednak bierze pod uwagę zapisanie dziecka do szkoły muzycznej. Czy warto?

Plusy szkoły muzycznej

Szkoła muzyczna rozwija. I to rozwija znacznie bardziej niż zwykła szkoła, angielski czy karate. Muzyka rozwija mózg, zwiększa obszar istoty szarej, a mózg staje się bardziej plastyczny, przez co osoby, które przez wiele lat grają na jakimś instrumencie, znacznie szybciej uczą się innych rzeczy, łatwiej przychodzi im uczenie się matematyki i gramatyki języków obcych. Paradoksalnie więc czas poświęcony szkole muzycznej w podstawówce to czas zaoszczędzony w szkole średniej, bo nauka po prostu przychodzi łatwiej i szybciej.

Uczy dyscypliny i zorganizowania. Nie ma się co łudzić – dziecko, które idzie do szkoły muzycznej, ma nagle wypełniony cały grafik. Bo to nie tylko zajęcia, lecz także co najmniej godzina grania w domu – w poniedziałki, piątki, weekendy, ferie, wakacje i w święta też. Nie trudno więc domyślić się, że po jakimś czasie takim osobom znacznie łatwiej uporządkować swój grafik według czynności najważniejszych.

Fenomenalna wrażliwość. Dziecko samo zrozumie, która muzyka jest dobra, czego warto słuchać. Będzie prawdziwie kulturalnym członkiem społeczeństwa.

Ukończenie średniej szkoły muzycznej daje już szanowane wykształcenie muzyczne, które uprawnia do wykonywania zawodu. Dodatkowo, nawet jeśli dziecko nie pójdzie w stronę muzyki, a na przykład zajmie się biologią, to na studiach będzie mogło dorabiać grając w zespołach muzycznych albo w orkiestrach kameralnych, a nie w call center.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2018-09-25 19:24:45

bardzo chcę chodzić do szkoły muzycznej ale nie wiem jak o tym marzeniu powiedzieć rodzicom

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz