Jeden z najważniejszych rytuałów, jaki powinien zagościć w życiu twojego dziecka

W dobie "newsów" i "szumu informacyjnego" właśnie to może okazać się zbawienne dla rozwoju twojej pociechy.

czytanie dziecku

Czytanie dzieciom bajek jest niezwykle istotne dla rozwoju umysłu i osobowości dziecka, jednak w dzisiejszych czasach nabiera jeszcze większego znaczenia. Naszym dzieciom przyszło wychowywać się wczasach, gdy dostęp do informacji jest bardzo łatwy i szybki, a jednocześnie informacje te szybko się dezaktualizują. Maluch oglądający bajki w telewizji, otrzymuje gotowe obrazy, a jego wyobraźnia nie musi pracować. Gotowe obrazy, nie rozwijają myślenia i koncentracji uwagi, gdyż nie ma na to czasu. Książka, choć może staroświecka w obliczu telewizji czy Internetu w XXI powinna być czymś, czego w żadnym domu nie może zabraknąć.

Maluchy, które obcują z książkami, mają szansę uruchamiać wyobraźnię. Dzięki temu u dziecka rozwija się kreatywność i twórcze myślenie. Przy czytaniu coraz dłuższych fragmentów bajek u dziecka rozwija się koncentracja. Oprócz tego, że maluch może sobie wyobrażać historie z kart książek, książki także prowokują do rozmowy i zadawania pytań, dzięki czemu maluch ma szanse na poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie. To także doskonałą szansą na rozwój inteligencji emocjonalnej, maluch uczy się nazywania poszczególnych cech, czy empatii. Książki to doskonale pokazują co dobre, a co złe, dzięki czemu kształtuje się moralność dziecka. Dzięki rozmowom o tym, co przeczytaliście, maluch rozwija swoje zdolności językowe.

Jak zauważają badacze, nie bez znaczenia jest więź, jaka nawiązuje się między rodzicem a dzieckiem podczas rytuału czytania. Ta bliskość to niewerbalny komunikat dla malca, że dziecko jest ważne i kochane.

Czytanie książek i rozmowa pomagają w modelowaniu pożądanych postaw u dziecka, ale i zachęcamy je tym do tego, by w przyszłości samo sięgało po książki.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz