Diagnozowanie autyzmu możliwe już u niemowląt?

Naukowcy znaleźli sposób, by przewidzieć, u których dzieci rozwinie się autyzm, zanim wystąpią objawy.

autyzm

Obecnie wiarygodna diagnoza autyzmu jest możliwa, gdy dziecko ukończy 2 rok życia, a najczęściej ma to miejsce ok. 4 roku życia. Sygnałem są pewne zachowania czy problemy komunikacyjne, które pozwalają na rozpoznanie autyzmu. Najnowsze badania wykazały jednak, że można ustalić, czy dziecko ma autyzm znacznie wcześniej.

Badacze z Charleston przyjrzeli się maluchom, u których ryzyko zachorowania na autyzm było wysokie, np. starsze rodzeństwo miało autyzm. Dzieciom robiono rezonans magnetyczny, kiedy maluchy miały 6 miesięcy, rok i 2-latka. Okazało się, że dzieci, które ostatecznie były chore na autyzm w skanach miały charakterystyczny obraz mózgu.

Dzieci te cechował o wiele bardziej gwałtowny wzrost powierzchni ich mózgu. Co ciekawsze, zmiany nie są widoczne w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia, jednak potem pojawiają się w szybkim tempie. Najczęściej wzrost występuje między 12 a 24 miesiącem. Przyrost ten był również związany z pojawieniem się objawów społecznych związanych z autyzmem w drugim roku życia dzieci. Skany te zapewniły również wgląd w to, co nazwano kaskadą mózgu.

Na podstawie skanów mózgów i zebranych informacji badacze z Uniwersytetu Karoliny Północnej stworzyli algorytm, który jest w stanie przewidzieć autyzm u 80% dzieci z grupy wysokiego ryzyka (dla porównania do tej pory znane metody były skuteczne w ok. 50%).

Według badaczy, ich osiągnięcie może pomóc medycynie w walce z rozwojem i skutkami autyzmu. To ważne odkrycie, gdyż im wcześniej zostanie on wykryty, tym większe będą szanse na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz