Dlaczego należy doceniać prace plastyczne dziecka?

`Każde dziecko jest artystą. Problem w tym, jak nim pozostać, kiedy dorastamy` - zastanawiał się sam Pablo Picasso.

prace plastyczne dziecka

Jako dzieci uwielbiamy rysować, malować, tworzyć, a potem dojrzewamy i u wielu z nas taka spontaniczna chęć tworzenia zanika. Niektórzy specjaliści uważają, że to kwestia rozwoju, a samokontrola, która dochodzi do głosu, zaczyna ograniczać naszą wyobraźnię i kreatywność. Jako dorośli bardzo często wiemy, że kreatywność i spontaniczność jest dla nas czymś szalenie trudnym. Niestety w całym tym procesie często proces edukacji, a i nie rzadko rodzice tworzą rolę kotwicy, która poprzez krytykę i wpisywanie w schematy, skazuje edukację plastyczną dziecka na porażkę. Pablo Picasso powiedział: „Każde dziecko jest artystą. Problem w tym, jak nim pozostać, kiedy dorastamy”... Podpowiadamy!

Aktywność plastyczna wywiera istotny wpływ na całokształt procesów rozwojowych dziecka, zarówno w sferze fizycznej, jak i emocjonalnej, percepcyjnej, społecznej i estetycznej. Jej wartość jest nie do przecenienia. Edukacja plastyczna w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym spełnia wiele istotnych zadań i jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka.

Rysowanie i malowanie to nie tylko zabawa. To także przyjemna forma nauki! Więcej >>>

Co możesz zrobić, by wspomóc rozwój dziecka w tym obszarze? Przede wszystkim nie zmuszaj dziecka do tego typu aktywności. Pozwól na plastyczne zabawy, wtedy gdy dziecko ma na to ochotę. Pozwól także dziecku na skończenie pracy, gdy dziecko już nie ma ochoty na twórczy proces. Również pozwól, by dziecko samo zadecydowało, czy jego praca jest już zupełnie gotowa, nawet jeśli ¾ kartki jest białe.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz