Czy to powód do zmartwienia, gdy dwuletnie dziecko jeszcze nie mówi?

Co jest normą, a kiedy należy się martwić?

dwulatek

W praktyce wiemy, że dzieci różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też tempem rozwoju. Na dynamikę rozwoju wpływa wiele czynników w tym płeć dziecka, jego predyspozycje genetyczne i środowisko wychowawcze. Wiele zależy także od osobowości maluszka, która ma znaczenie w jego relacjach społecznych oraz rozwoju integracji emocjonalnej. Dzieci stymulowane częstym kontaktem werbalnym i pozawerbalnym często rozwijają się lepiej w obszarze mowy. Jednak tak wiele czynników ma wpływ na rozwój dziecka, że nie ma recepty na wychowanie gaduły.

Specjaliści podkreślają, że między dziećmi mogą występować różnice rozwojowe i przyjmuje się, że dopuszczalnym okresem opóźnienia poszczególnych etapów mowy jest około 6 miesięcy. Oczywiście nie oznacza, że dziecku "coś dolega”, ale warto po takim czasie wykluczyć pewne wady u specjalisty.

 
Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-06-12 11:50:02

Moj syn ma 3latka

Moj syn ma 3latka i duzo nie mowi tylko mama tata dziadek babcia piolrek daj nie tak taki podstawowe ktortkie slowa czy powinam sie martwic. Od wrzesnia idzie do przedszkola i sie martwie ze nie bedzie mogl sie dogadac z innym dziecmi co powinam zrobic

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz