Jak przygotować dziecko na wizytę u psychologa?

Stresujecie się wizytą u psychologa! Nie róbcie tego, bo tylko sobie zaszkodzicie!

Wizyta u psychologa

Aby ułatwić pierwsze kroki w gabinecie, należy wiedzieć, na czym polega wizyta u psychologa. Dzieci mogą obawiać się nowego doświadczenia, więc trzeba przygotować je na spotkanie z psychologiem i dobrze wytłumaczyć im, co ma na celu takie spotkanie. Jeśli już wiesz, że musicie wybrać się do psychologa, wygospodaruj trochę czasu i przygotuj się dobrze do tej wizyty.

Wizyta u psychologa – rozmowa z dzieckiem

Przede wszystkim przewałkuj z dzieckiem temat wizyty u psychologa wzdłuż i wszerz. Dziecko musi dokładnie wiedzieć, kim jest psycholog i dlaczego się do niego wybieracie. Dobrze, gdyby nie postrzegało swojego zaburzenia jako choroby, bo wtedy będzie mogło się bać. Koniecznie wytłumacz dziecku, że psycholog to osoba, która chce pogadać i lepiej Was poznać. Nie możesz dopuścić do tego, że dziecko będzie czuło lęk.

Wizyta u psychologa – przygotowanie do rozmowy

  • Lista tematów, które warto poruszyć

Pamiętaj, że psycholog nie będzie rozmawiał tylko z dzieckiem, lecz także z Tobą, więc warto, żebyś zrobiła sobie listę tematów, które chcesz poruszyć podczas wizyty.

  • Notatki rodziców

Warto mieć przy sobie notatki, które przedstawiają to, jak Wy jako rodzice postrzegacie problem Waszego dziecka. Podczas wizyty u psychologa możesz być zestresowana i nie analizować wszystkiego dokładnie. Poza tym często rodzice starają się dorabiać teorie do zachowań dzieci, a dla psychologa to tylko dodatkowa przeszkoda. Zastanówcie się, co w zachowaniu dziecka niepokoi Was najbardziej i co odbieracie pozytywnie. Dzięki notatkom nic nie wyleci Ci z głowy!

  • Ważne wydarzenia

Zapisz wszystkie ważne wydarzenia związane z dzieckiem – radości, żale, traumy, wizyty w szpitalu, pierwszy dzień w przedszkolu, śluby i pogrzeby – czasami takie wydarzenia okazują się kluczowe, a rodzice podczas wizyty u psychologa o nich zapominają.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz