Etapy rozwoju mowy dziecka

Kiedy dzieci zaczynają mówić? Kiedy spodziewać się pierwszego wyrazu? Czy po pierwszym „mama” dziecko zacznie od razu budować całe zdania? Rozwiewamy wątpliwości!

Rozwój mowy

Pierwsze dźwięki dzieci wydają z siebie tuż po urodzeniu. Nie można tego jednak nazwać mową. Kiedy więc dzieci zaczynają mówić i jak można podzielić etapy rozwoju mowy?

Dzieci przygotowują się do mówienia od pierwszych chwil życia. Każdy wydawany dźwięk uczy dziecko posługiwania się aparatem mowy i przygotowuje je do swobodnego wypowiadania całych wyrazów. Zauważyłaś pewnie, że pierwsze dźwięki wydawane przez dziecko w niczym nie przypominają sylab.

Rozwój mowy jest nierozerwalnie związany z prawidłowym słuchem, choć nie należy zapominać o tym, że wczesny etap rozwoju mowy, którym jest głużenie, nierzadko występuje nawet u dzieci niesłyszących.

Etapy rozwoju mowy:

  1. Rozwój mowy w 1 roku życia dziecka

Ten etap rozwoju mowy nazywany jest okresem melodii (sygnału, apelu). Na tym etapie rozwoju mowy podstawowymi formami wypowiedzi są płacz i krzyk. W pierwszym etapie rozwoju mowy występują:

  • głużenie (2-3 miesiąc życia): np. iii, gli, tli, kii, gla, bli, ebw...;
  • gaworzenie (6-12 miesiąc życia): zespoły sylab pozbawione znaczenia: ma-ma, ba-ba, ta-ta, la-la (na tym etapie rozwoju mowy dziecka rodzice najczęściej doszukują się pierwszych wypowiedzianych słów);
  • naśladowanie i powtarzanie dźwięków (około 9 miesiąca życia).

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko powtarza już słowa ze zrozumieniem, np. mama, tata, baba, da, pa Najczęściej potrafi też wskazać, co te słowa oznaczają.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

teachyourbaby.pl
2018-01-01 09:44:33

Po raz kolejny czytam tego typu artykuł i się zastanawiam, czemu nie jest wspomniana tutaj metoda Domana. Nie tylko ja uważam, że niesamowicie przyśpiesza rozwój mowy i wzbogaca słownictwo dziecka. A mój maluch "domanowany" od 6 miesiąca życia jest najlepszym tego przykładem. Zdania w 3 roku życia? U nas pierwsze nieporadne zdania pojawiły się w 16-17 miesiącu życia. Akurat tak się składa, że w ostatnich dwóch wpisach na blogu: http://teachyourbaby.pl/ mam wideorelację jak r ... ozwijała się mowa mojego malucha w wieku 9-20 miesięcy. Zapraszam do oglądnięcia. Porównajcie opis rozwoju mowy tutaj, a mojej córeczki obcującej od wielu miesięcy ze słowem pisanym w postaci czytania globalnego. Dodam jeszcze, że według wielu źródeł powinna mówić nieco później niż rówieśnicy, bo chociaż mieszkamy w Polsce wprowadziłam jej też język angielski. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz