Jak odstawić dziecko od piersi bez płaczu? Podpowiadamy!

Pożegnanie z piersią nie jest łatwe, zwłaszcza, kiedy maluszek ma całkowicie inne plany niż mama.

karmienie piersią

Większość maluchów sama rezygnuje, kiedy karmimy na luzie i z podejściem liberalnym, czyli "niech ssie pierś jak długo zechce". Ale są sytuacje, kiedy to mama musi zdecydować o tym, kiedy zakończyć karmienie piersią. Musi lub chce. Z różnych powodów, które są osobistą sprawą każdej mamy. Wystarczy wymienić tu problemy zdrowotne i konieczność zażywania lekarstw, powrót do pracy, a nawet zmęczenie karmieniem czy chęć większej niezależności - to przecież nic złego. Najważniejsze, by nie działać pod presją i nie wyznaczać sobie i dziecku sztucznych granic czasowych. W takiej sprawie jak karmienie Twojego maluszka musisz przede wszystkim myśleć o dobru swoim i swojego dziecka, kierując się właściwymi pobudkami.

Lekarze są zgodni co do tego, że warto karmić piersią jak najdłużej, a na pewno przez pierwszy rok życia dziecka. Są mamy, które karmią dwa, a nawet trzy lata. Nie ma co do tego przeciwwskazań zdrowotnych. Jednak jak przyjrzymy się dzieciom, to więcej jest takich, które wraz z pokonywaniem kolejnych etapów na drodze do samodzielności, przestają interesować się maminą piersią. Kubeczek, z którego piją, łyżeczka, którą jedzą i wieczny pośpiech do zabawy powodują, że większość mam nie problemu, by przestać karmić.

Jednak co robić, gdy maluszek wciąż bardzo chce ssać pierś, a koliduje to z Twoimi planami? Pamiętaj, że karmienie piersią to nie tylko zaspokojenie głodu i pragnienia dziecka, ale także zaspokojenie jego potrzeb psychologicznych. Ssanie piersi uspokaja dziecko, koi lęki, ułatwia uśmierzenie bólu, pomaga szybciej wyzdrowieć, gdy maluch jest chory. Nawet dwulatek, który ma potrzebę przytulenia się, chętnie possie pierś. Dlatego ważne jest, by nie stosować na dziecku terapii wstrząsowej. Musisz uwzględniać jego uczucia i potrzeby, a odzwyczajanie od piersi powinno odbywać się stopniowo.

Postaraj się wybrać taki moment, by odzwyczajanie nie zbiegło się z innymi, trudnymi dla Twojego dziecka wydarzeniami, takimi jak pierwsze dni w żłobku lub w przedszkolu, pobyt w szpitalu, Twój powrót do pracy, zmiana opiekunki. Przeczekajcie, niech dziecko zaakceptuje nową sytuację, zaaklimatyzuje się w nowym miejscu i wtedy możecie zacząć procedurę odstawiania od piersi. Podczas odstawiania od piersi paradoksalnie musisz być jak najbliżej swojego dziecka, zapewniać je o swojej miłości, okazywać mnóstwo czułości i uważnie je obserwować.

Co będzie działo się z Twoim pokarmem?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz