Jak pomóc maluchowi, który ma problemy z koncentracją?

Umiejętność koncentracji uwagi jest niezwykle ważna!

rozwój dziecka

Koncentracja to skupienie uwagi na wykonywanej czynności. Umiejętność ta jest niezbędna do funkcjonowania każdemu z nas. Jednak dorośli wiele czynności wykonują już "odruchowo", maluch, który dopiero się uczy, musi koncentrować się znacznie częściej. Dziecko od niemalże pierwszych dni koncentruje, poznaje świat i ucząc nowych umiejętności.

Czy wiesz, że możesz negatywnie wpływać na rozwój umiejętności koncentracji u dziecka? My rodzice bardzo często “przyziemnymi sprawami” jak kamienie, przewijanie itp. przerywamy gwałtownie dziecku czynności na których dziecko jest w danej chwili skoncentrowane. Warto byśmy jako rodzice nie postrzegali zabawy tylko jako zabawy, to czym zajmuje się nasze dziecko, pełni ważną funkcję w nauce koncentracji, a nagłe "wyrywanie" dziecka ze stanu pełnego skupienia może mieć wpływ na rozwój umiejętności koncentracji w przyszłości.

Rodzice często mają kłopoty z określeniem, czy ich dziecko już ma kłopoty z koncentracją uwagi, czy jest tylko roztargnione, rozproszone bądź ma zły dzień. Problemy z koncentracją najbardziej zauważalne są, gdy dziecko zaczyna edukację. “Usadzenie” w ławce malucha, który najchętniej by biegał i odkrywał świat, może sprawiać, że nie może się skoncentrować.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz