Kupa, siusiak, pupa... Jak reagować na takie słowa, gdy zbyt często goszczą w słowniku malucha?

Przychodzi czas, że pewne słowa stają się wyjątkowo interesujące dla malucha i z lubością je powtarza.

dziecko

Mamy kilkulatków, bardzo dobrze wiedza, że przychodzi czas, gdy dziecko chłonie wszytko, a szczególnie to, czego byśmy nie chciały. Interesujące stają się słowa, które rodziców często wprowadzają w zakłopotanie. I choć to nie przekleństwa, wolałabyś, by maluch nie używał ich głośno supermarkecie. Jak sobie radzić? Zakazywać, strofować, a może nie reagować?

Przede wszystkim należy do tematu podejść ze zdrowym rozsądkiem. Rodzice często wpadają w panikę, gdy w słowniku malucha pojawiają się słowa "zakazane". Jednak czy w rzeczywistości: kupa, pupa, czy siusiak są złymi słowami? To rodzic powinien sobie na początku odpowiedzieć na to pytanie. Im bardziej będziesz się oburzać i zakazywać, tym maluch bardziej będzie podniecony używaniem słów, które nie są "tymi" słowami. "Toaletowe słownictwo", którego używasz z dzieckiem w łazience, jest dla malucha czymś normalnym, wiec nie czuje oporów, by słowa te używać.

W pewnym wieku dzieci bawią się słowami, szukają rymów i wsłuchują się w różne brzmienia. Czasem okazuje się, że powtarzanie jakiegoś wyrazu wzbudza zabawne reakcje rodziców i maluch odkrywa, że to słowo jest niezwykle intrygujące. To tylko zachęca dziecko, które zaczyna je testować nie tylko na rodzicach, ale i na obcych w sklepie lub tramwaju.

Przecież jeszcze nie tak dawno publicznie pytałaś, czy dziecko nie chce siku lub się cieszyłaś, gdy maluch krzyczał na cały głos "kupa". Nie jest to więc w żadnym stopniu temat tabu i można powiedzieć, jest ważnym elementem życia dziecka. Warto dociekliwość dziecka, która pojawia się u kilkulatka wykorzystać i uczyć dziecko jak funkcjonuje ludzki organizm, pokazywać encyklopedie, odpowiadać nawet na te trudne pytania. Rozmowa z użyciem słownictwa dostosowanego do wieku dziecka, ale bez używania infantylnych zamienników, brak emocji sprawią, że słowa związane z fizjologią czy ciałem nie będą aż tak atrakcyjne.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz