Plan dnia dla noworodka - czy da się to ogarnąć?

Możesz zrobić wielkie oczy, ale możesz też spróbować i przekonać się, że ułożenie planu dnia jest możliwe, nawet jeśli chodzi o noworodka!

mama z dzieckiem

Plan dnia jest niezwykle istotny, nawet dla świeżo urodzonego maleństwa, które nie wie, że trzeba zmieniać pieluchy, zakładać nowe ubranka czy zażywać kąpieli. Rytuały sprawiają, że noworodki czują się bezpieczniejsze i oswajają się ze środowiskiem. Codzienne rytuały są na wagę złota, dlatego należy wprowadzać je jak najwcześniej.

Nauczenie dziecka planu dnia i rutyny zajmuje dużo czasu - zwykle aż trzy miesiące. Należy jednak pamiętać o tym, że im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko planu dnia, tym wcześniej dziecko zrozumie, o co chodzi w planie dnia i codziennych rytuałach.

 

Dlaczego noworodkowi należy stworzyć plan dnia?

  1. Odpowiednio stworzony plan dnia porządkuje świat noworodka i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jest to pierwszy krok do tego, by ułożyć w życiu dziecka zasady i kształtować dobre nawyki.
  2. Dopóki dziecko nie oswoi się z codziennymi czynnościami, nie będzie czuło się bezpiecznie.
  3. Noworodek nie ma poczucia czasu, więc nie rozumie, że w nocy trzeba spać. Stworzenie planu dnia noworodkowi sprawi, że dziecko szybciej zrozumie, kiedy jest pora na długi sen.
  4. Życie noworodka jest regulowane przez głód i zmęczenie, które oznajmia odpowiednio donośnym krzykiem albo zapadnięciem w sen. Rutyna pomoże dziecku zrozumieć powtarzalność dnia.
  5. Noworodek, który odpowiednio wcześnie wie, kiedy należy iść spać, daje więcej wytchnienia swoim rodzicom, którzy nie śpią jednego dnia do południa, a drugiego do północy.
  6. Noworodek czuje lęk, plan dnia pomaga go oswoić
  7. Plan dnia dla noworodka jest tym, czym dla osoby dorosłem wskazówki zegara. Dzięki temu, że dziecko ma rytuały, ma możliwość przewidywania, co wpływa kojąco na jego psychikę. Taka świadomość uspokaja dziecko, sprawia, że ma ono poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Dziecko czuje, że nic mu nie grozi, bo spodziewa się następnego kroku.
Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz