Jak wcześniactwo wpływa na całe życie?

Najnowsze badania sugerują, że dzieci urodzone przedwcześnie są zagrożone depresją, nieśmiałością i zaburzeniami lękowymi.

wcześniak

Do tej pory było wiadomo, że wcześniaki są znacznie częściej obciążone fizycznie w porównaniu do dzieci urodzonych w terminie. Najnowsze badania sugerują, że termin porodu determinuje także skutki psychologiczne.

Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Ontario przeanalizowali 41 wcześniejszych badań dotyczących wcześniaków. W sumie przeanalizowano stan zdrowia 2 712 wcześniaków. Dodatkowo monitorowali oni przez 26 lat grupę 11 127 dzieci, których waga została uznana za normalną masę urodzeniową.

Wcześniaki to dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży, zazwyczaj waga takiego maluszka waha się między 501 a 2501 g. Badacze zauważyli jednak, że te najmniejsze z dzieci (poniżej 1 kg) mogą znaleźć się w grupie ryzyka podwyższonego stresu, zarówno podczas życia płodowego, jak i po porodzie. Z kolei podwyższony poziom stresu może sprawić, że dzieci te będą bardziej podatne na ADHD, co potwierdziło niemalże każde z badań.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz