Duża, mała, spłaszczona… rodzice bacznie obserwują główkę niemowlaka

Czy kształt głowy dziecka może być powodem do niepokoju?

deformacje główki

Głowa noworodka jest stosunkowo duża i stanowi aż 1/4 długości ciała dziecka. Zaraz po naturalnym porodzie główka może być bardziej spłaszczona i wydłużona. W kilka godzin po porodzie główka zazwyczaj zaczyna się zaokrąglać. Wiele zależy od tego, jaki było poród i jak długo trwał. Jeśli poród był ciężki i długi na główce może się pojawić czerwono-siny ślad tzw. krwiak podkostnowy. Nie jest to nic groźnego, jednak wymaga lekarskiej kontroli. Krwiak podokostnowy powinien się wchłonąć do 8 tygodni po porodzie.

Zaraz po porodzie i podczas każdej wizyty w przychodni głowa twojego maluszka będzie mierzona. U zdrowych dzieci zaraz po porodzie obwód powinien się mieścić w granicach 33-37 cm. Pediatra kontroluje czy główka dziecka rośnie, a także, czy rośnie proporcjonalnie do wzrostu całego ciała. Dane takie można także sprawdzić na siatkach centylowych. Jeśli maluch nie mieści się w siatkach centylowych, pediatra może zlecić USG przezciemiączkowe i wizytę u neurologa. Jednak nie martw się na zapas. Bardzo często, gdy dziecko ma zbyt dużą lub zbyt małą głowę jest to kwestia dziedziczenia. Zazwyczaj specyficzny kształt i wielkość głowy są przekazywane w genach.

Wizyty u pediatry pozwalają także kontrolować czy główka się nie deformuje. W pierwszych trzech miesiącach życia główka malucha jest najbardziej podatna na zniekształcenia. Najczęściej główka się zniekształca w sytuacji, gdy maluch przyjmuje zbyt mało witaminy D3, a to może prowadzić do krzywicy. Dlatego pamiętaj, by podawać dziecku witaminę D3 regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz