Kalendarz ciążowy – sprawdź, jak rozwija się układ pokarmowy Twojego dziecka w drugim trymestrze

Zgodnie z kalendarzem ciążowym drugi trymestr ciąży zaczyna się w 13. tygodniu, a kończy w 26. Możesz sobie nawet nie zdawać sprawy, ile procesów zaszło w ciele Twojego maluszka do tej pory. Sprawdź, jak dalej rozwija się dziecko i jak kształtuje się jego układ pokarmowy.

Śledząc kalendarz ciąży tydzień po tygodniu możemy dowiedzieć się, co słychać u naszego maluszka w konkretnym okresie. Wiemy, że do tej pory rozwinęły się jelita, w których już w 6. tygodniu ciąży pojawiły się pierwsze ruchy automatyczne. Wątroba zaczęła produkcję albumin – istotnych białek osocza krwi oraz ma zdolność do magazynowania glikogenu – wielocukru. W 10. tygodniu wątroba podjęła swoje pierwsze czynności wydzielnicze. Na tym etapie żołądek dziecka ma już pełne unerwienie. Zanim układ pokarmowy maluszka osiągnie pełną sprawność minie jeszcze wiele tygodni.

Kalendarz ciążowy - trymestr drugi

Tydzień 12. - 14.

Początek drugiego trymestru ciąży to dalszy, intensywny rozwój układu pokarmowego maluszka. Różnicują się komórki trzustki – jedne będą produkowały enzymy trawienne, drugie insulinę. W jelitach pojawiają się pierwsze komórki wydzielnicze. Zaczyna być wydzielany enzym – laktaza (niezbędna do trawienia cukru – laktozy – pochodzącego, m. in. z mleka mamy).

Tydzień 16. – 20.

Na tym etapie wątroba maluszka rośnie niezwykle szybko – jej masa zwiększa się siedmiokrotnie. W żołądku aktywuje się enzym – pepsyna, która odpowiada za trawienie białek. Dziecko zaczyna połykać płyn owodniowy dzięki koordynacji odruchu ssania z odruchem połykania

Tydzień 20. – 28.

Pod koniec drugiego trymestru ciąży u dziecka pojawiają się wyraźne ruchy perystaltyczne jelit, dzięki którym będzie możliwy pasaż treści pokarmowej. Dojrzewają komórki wydzielnicze trzustki i dochodzi do pierwszej syntezy enzymów trawiennych: amylazy, trawiącej cukry, lipazy odpowiadającej za trawienie tłuszczów oraz trypsyny, trawiącej białka. Pojawiają się pierwsze ruchu w żołądku, które wskazują na zdolność jego opróżniania.

Patrząc na zmiany w kolejnych tygodniach, zgodnie z kalendarzem ciążowym u maluszka będą doskonaliły się narządy oraz zostaną lepiej skoordynowane ruchy na poszczególnych odcinkach przewodu pokarmowego.

Około 34.-36. tygodnia ciąży układ pokarmowy maluszka jest już w stanie samodzielnie funkcjonować poza środowiskiem wewnątrzmacicznym. Jednak nawet po porodzie o czasie (około 40. tygodnia ciąży) układ pokarmowy niemowlęcia wciąż będzie dojrzewał i doskonalił swoje umiejętności. Przed wami jeszcze długa droga, dlatego pamiętaj, aby wspierać rozwój układu pokarmowego twojego dziecka.

 

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz