Do tej pory uważano, że to mózg decyduje o tym, której ręki używamy. Naukowcy odkryli coś zupełnie innego!

Badacze podważyli wcześniejszą teorię. To przełomowe odkrycie.

dziecko

Leworęczność dziecka to efekt ciążowych zmartwień, w takie mity wierzyły nasze babki. Dla naszych rodziców często leworęczność to wstyd. Na pewno pamiętasz przestawianie dzieci na prawą rękę, by nie były gorsze. Z czasem odkryto, że nie tylko o rękę chodzi, ale o przewagę czynnościową jednej strony ciała. Tak zwana lateralizacja ustala się między 3 a 5 rokiem życia, ale preferencje do jednej strony można zauważyć już u półrocznych maluszków. Prawidłowo rozwijające się dziecko powinno wykazywać wyraźną preferencję jednej ręki, nogi, oka i ucha około 4 roku życia.

Za określoną stronność odpowiedzialna jest przeciwległa półkula, dlatego niezwykle ważne jest, by nie ingerować w naturalną lateralizację. Bezpośrednimi skutkami przestawienia z lewej reki na prawą są:

  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • zaburzenia mowy,
  • trudności w czytaniu i poprawnym pisaniu (dysleksja, dysortografia, dysgrafia).
  • płaczliwość, lękliwość, nadpobudliwość psychomotoryczna, ataki złości, jąkanie, moczenie nocne.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mama
2017-05-06 21:11:57

Moje dziecko 7 lat ma stwierdzoną lateralizację skrzyżowaną (lewe oko, prawa ręka). Zanim poszło do szkoły już pięknie czytało, a w szkole Panie nie mogą się nadziwić jak pięknie pisze, potrafi skupić się na zadaniu ponad 20 minut, język obcy chłonie bardziej niż język polski, matematyka bardzo dobrze rozwinięta. Jedyny problem to dziecko nie lubi gdy jest cicho, no i w trakcie lekcji potrafi wydać z siebie głośny dźwięk, szybko się denerwuje. Zastanawiam się co jest ... przyczyną? Niestety nigdzie na ten temat nie znalazłam informacji Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz