Czy to naprawdę jedyny ratunek przy bolesnym ząbkowaniu?

Bolesne ząbkowanie - ten ból zna każdy rodzic.

ząbkowanie

Pamiętasz, czym było w Waszej rodzinie ząbkowanie? A może wciąż borykacie się z tym problemem? Nieprzespane noce? Gorączka? Płacz od świtu do zmierzchu? Bursztyn, por, gumowe gryzaki? Lidokaina? Czy tylko ona może nas uratować?

Dwa rodzaje produktów uśmierzających ból

Produkty mające na celu sprawienie ulgi dziecku przy bolesnym ząbkowaniu można podzielić na dwie grupy: te z lidokainą i te bez lidokainy. Czym się różnią?

Produkty z lidokainą

Pierwsza grupa znieczula miejscowo i wydaje się doskonałym rozwiązaniem dla cierpiącego malucha. Okazuje się, że jednak nim nie jest – odkryto skutki uboczne preparatów zawierających ten składnik: problemy z oddychaniem, przełykaniem, z serem i uszkodzenia układu nerwowego.

Ponadto powikłaniem przyjmowania lidokainy może okazać się methemoglobinemia - choroba, która powoduje znaczny spadek ilości tlenu we krwi (zamiast hemoglobiny we krwi jest dużo methemoglobiny MetHb). Objawia się ona: dusznościami, zawrotami głowy, dezorientacją, przyspieszoną akcją serca, zmęczeniem i bladością skóry. Wywoływana jest w szczególności, gdy dziecko ma uczulenie na dany składnik.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz