Mukolityki na kaszel

Kiedy pojawia się kaszel, trudno jest zapanować nad głosem, a promieniujący ból nie daje spokoju. Wśród leków, które poleca się na dolegliwości pojawiające się w gardle, stosowane są ostatnio bardzo często leki mukolityczne.

Właściwości antyoksydacyjne mukolityków

 

Mukolityki powodują zmniejszenie lepkości śluzu w drogach oddechowych oraz jego upłynnienie. Poprzez rozrywanie mostków dwusiarczkowych w mukoproteidach. Leki mukolityczne mają właściwości neutralizujące rodniki w komórkach, w których toczy się zapalenie. Bez nich oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny mogłoby trwać znacznie dłużej, a czasami nawet powodować kolejne, poważniejsze dolegliwości. Najczęściej obecne są jako jedna ze składowych w syropach na kaszel. Wśród mukolityków, jakie można obecnie dostać w aptekach jest m.in. Fluimucil. Ten lek na kaszel dostępny jest w dawkach odpowiednich zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. A ponadto wybrać można preferowaną konsystencję leku, bo występuje zarówno w formie granulatu, jak i tabletek musujących. Ten akurat lek, zawierający acetylocysteinę, ma silne właściwości antyoksydacyjne. Co ważne, można go stosować już od trzeciego roku życia i dostępny jest bez recepty.

Jak wybierać leki na kaszel?

Warto zwrócić uwagę na sposób działania danego medykamentu. Najlepiej, jeśli stosowany lek, oprócz działania wspomagającego samo odkrztuszanie, ma też inne właściwości dodatkowe, które ułatwią i przyspieszą proces leczenia. Acetylocysteina, która znajduje się w składzie wspomnianych mukolityków, ma bardzo szeroki zakres działania.

Acetylocysteina działa dwutorowo, a mianowicie mukoaktywnie i antyoksydacyjnie. Dzięki niej, możliwe jest szybkie i mniej uciążliwe dla chorego odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Żeby wyzdrowieć, nie może być jej w organizmie wcale. Rozrzedzenie zalegającego, gęstego śluzu, ale też spowodowanie zmniejszenia jego powstawania, prowadzi do oczyszczenia dróg oddechowych i poczucia ulgi. Co więcej, negatywne skutki stanu zapalnego, wytworzonego w gardle, czyli pewne uszkodzenia składników komórek, są redukowane z pomocą dobroczynnego działania mukolityków niwelowane.

Alternatywne sposoby leczenia kaszlu

Kaszel jest reakcją obronną organizmu na podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych. Kluczową kwestią jest właściwe ustalenie jego rodzaju. Gdy mamy do czynienia z kaszlem suchym i męczącym, wówczas prawdopodobnie jest to objaw infekcji dróg oddechowych. Dopiero w drugiej kolejności zazwyczaj po nim pojawia się kaszel mokry, zwany też produktywnym, bowiem towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Mokry kaszel to taka faza, gdy następuje gwałtowne wyrzucenie powietrza z płuc w celu oderwania zalegającego w drogach oddechowych śluzu. Lepka, gęsta substancja, jaka powstaje w wyniku stanu zapalnego, musi być czym prędzej odkrztuszana w celu oczyszczenia dróg oddechowych. Nieumiejętnie dobrane leki często utrudniają ten proces.

Najtrudniej jest poradzić sobie z leczeniem kaszlu u dzieci, choć sam przebieg jest bardzo podobny, jak u dorosłych. Dzieciom najbardziej doskwiera mokry kaszel, pojawiający się zaraz po kaszlu suchym, kiedy złuszczona śluzówka wraz z dużą ilością wydzieliny wydostaje się na zewnątrz. W sytuacji, gdy suchy kaszel nie zmieni się w mokry przez kilka kolejnych dni, najprawdopodobniej mamy do czynienia z wystąpieniem grypy. Wtedy już nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Dzieci, w tym również niemowlęta, mogą nie poradzić sobie z samodzielnym usuwaniem wydzieliny. I tu trzeba zastosować starą dobrą metodę oklepywania plecków. Zdecydowane, energiczne, ale wykonywane umiejętnie tak, by nie sprawiało bólu, opukiwanie po żebrach od dołu ku górze dłonią ułożoną w łódkę – może pomóc w dużym stopniu usunąć śluz. Działanie to ma szczególne znaczenie, gdy dochodzi do zwiększenia objętości śluzu, zwłaszcza po inhalacjach i podawaniu syropów.

Zachowanie odpowiedniego balansu w stosowaniu leków na kaszel i tych bardziej naturalnych sposobów radzenia sobie z nim, jest kluczem do zachowania zdrowej równowagi.

Domowe sposoby na infekcje gardła

Picie soku z cebuli, zjadanie sporej ilości czosnku oraz mleko z miodem i cytryną – to słyszeliśmy często w domu, kiedy rozkładało nas przeziębienie, a w gardle czuliśmy symboliczne ukłucia tysiąca szpilek. Takie mikstury mają działanie naturalnych antybiotyków. Warto wiedzieć, że syntetyczne antybiotyki działają wyłącznie na infekcje bakteryjne. W związku z tym trzeba skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi autorytatywnie, czy antybiotyk syntetyczny jest konieczny, czy też można zawalczyć z chorobą w sposób bardziej naturalny, domowy.

Inhalacje oczyszczające i nawilżające drogi oddechowe – to także jedna z lepszych metod alternatywnego leczenia kaszlu. Dobroci natury, takie jak herbata z sokiem malinowym, która doskonale rozgrzeje w chorobie, gdy zauważymy dreszcze, a doprawiona dodatkowo miodem pomoże w odkrztuszaniu uporczywej wydzieliny – to bezcenne naturalne patenty. Łagodne dla gardła są napary z lipy, szałwii lub rumianku. Działają one przeciwzapalnie i oczyszczająco. Z kolei tymianek zalecany jest na kaszel suchy, bo pomaga w przypadku zalegania w gardle wydzieliny. Na mokry kaszel spośród sposobów inspirowanych naturą, zaleca się preparat z babki lancetowatej. Wszystko z umiarem, rozwagą i w konsultacji z lekarzem. Nie dajmy się nadchodzącej jesieni!

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz