Co pomoże Twojemu dziecku w przyszłości poradzić sobie w szkole?

Naukowcy wskazali jedną cechę, która pomoże każdemu dziecku w trudach nauki. Jest banalnie prosta!

dziewczynka nauka

Każdy z nas nie raz był świadkiem historii o wyjątkowo zdolnych i bystrych dzieciach, które same kładły się spać przed ukończeniem roczku, czytały po 18 miesiącach życia i potrafiły jeździć na rowerze od urodzenia. Większość z nich to oczywiście wyssane z palca historie albo przechwałki Mam, które chcą zabłysnąć w towarzystwie.

Są jednak prawdziwe przypadki bystrzaków, które w wieku 6-lat grają na fortepianie prostego Mozarta i czytają ze zrozumieniem wszystkie częśći Harry'ego Pottera. Trudno w to uwierzyć, prawda?

Polecamy: Jak to jest wychowywać 2 dzieci z 5-tką psów?

Jest jedna rzecz, która łączy wszystkie te dzieci ze sobą. To banalne, a zostało potwierdzone przez naukowców. Tą cechą jest... ciekawość.

W ramach nowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Michigan w szpitalu dziecięcym C.S. Mott, pediatrzy z doświadczeniem w zakresie zachowań rozwojowych przeanalizowali dane zebrane od 6200 dzieci w ciągu całego życia, od dziewięciu miesięcy do przedszkola. Konsekwentnie stwierdzili, że "większa ciekawość wiązała się z lepszymi wynikami w nauce już od najmłodszych lat". Bez względu na płeć czy pochodzenie społeczno-ekonomiczne, badacze dodali też, że: "Ciekawość może być ważnym, lecz niedocenianym czynnikiem przyczyniającym się do osiągnięć szkolnych. Rozbudzanie ciekawości może zoptymalizować osiągnięcia już w przedszkolu".

Co ciekawe, zdolność dzieci do siedzenia w miejscu i słuchania na zajęciach miała bardzo mało wspólnego z sukcesami, jakie osiągali w szkole. Wyjaśnia to Science Daily: "Naukowcy z UM wzięli pod uwagę inną ważną przyczynę osiągnięć szkolnych, taką jak umiejętność pozostawania skupionym na zajęciach. Odkryli, że niezależnie od nich, dzieci, które zostały zidentyfikowane jako ciekawe świata, dobrze radziły sobie przede wszystkim z matematyką i czytaniem."

Zobacz też: Wychować dziecko zgodnie z religią? Czy dać mu prawo wyboru?

W dwóch zdaniach oznacza to, że im bardziej dziecko jest ciekawe świata, przebiera stópkami pod stołem od najmłodszych lat i wszystkim się interesuje, tym większe ma szanse na powodzenie w nauce. Jeszcze lepiej, jeśli od najmłodszych lat zadaje pytania - to można uznać za znak prawdziwego geniuszu. Oczywiście, nie oznacza to, że nie warto ciężko pracować. Po prostu ciekawskie dzieci mają większe szanse na powodzenie w nauce, jednak zabraknie im powodzenia na dłuższą metę, bez odpowiedniego nakładu pracy.

 

AK

Źródło: purewow.com

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz