Zły tryb życia rodziców w 80 proc. decyduje o problemach zdrowotnych dziecka

Okazuje się, że geny otrzymywane od rodziców w niewielkim stopniu mają wpływ na to, jak zdrowe będzie ich dziecko.

rodzice i zdrowy noworodek

Naukowcy zajmujący się epigenetyką, czyli dziedziczeniem poza genami, dowodzą, że tylko w 20 proc. geny, które dzieci otrzymują od swoich rodziców, decydują o ich przyszłym zdrowiu. Pozostałe 80 proc. to wpływ czynników zewnętrznych, m.in. związanych ze środowiskiem i dietą ojca i matki.

Znacznie ważniejsze od genów są więc czynniki zewnętrzne: stan zdrowia obojga rodziców, ich styl życia, narażenie na kontakt z toksynami środowiskowymi, a przede wszystkim sposób odżywiania przyszłej mamy. Oznacza to, że dbając o swoje zdrowie przekażemy dobre predyspozycje potomstwu i odwrotnie: jeśli nie dbamy o siebie, prowadzimy niezdrowy tryb życia, niejako skazujemy nasze przyszłe dziecko na możliwe problemy zdrowotne, które będą go nękały.

Doświadczenia naukowców np. wskazują, że niedożywienie matki w różnych okresach ciąży skutkuje różnymi zaburzeniami u jej dziecka, także w jego dorosłym życiu. Na rozwój organizmu wpływa szereg istotnych składników odżywczych, jak: kwas foliowy, witaminy z grupy B, a także cholina.

Niedobory choliny mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, nieprawidłowego rozwoju dziecka, ale także mieć związek z występowaniem ryzyka zaburzeń chromosomowych – wyjaśniają eksperci.

Institute of Medicine rekomenduje dzienne spożycie choliny na poziomie 450 mg dla kobiet w ciąży i 550 mg choliny dla kobiet karmiących piersią. W diecie europejskich kobiet ciężarnych średnie spożycie szacuje się na 336 mg na dobę. Wśród ciężarnych Amerykanek 90 proc. nie przyjmuje zalecanej dziennej ilości choliny.

Dostarczenie odpowiedniej ilości choliny jest bardzo trudne. Aby uzupełnić zapotrzebowanie organizmu na ten składnik, przyszła mama powinna zjeść dziennie ponad 3 jajka, ok. 1,5 kg tuńczyka, 2 kg szpinaku lub pszenicy, albo nieco ponad 0,6 kg pistacji. Jednocześnie wrogami choliny są wysoka temperatura i powszechnie stosowany cukier, alkohol i kawa.

tw

 

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Tusia
2018-10-07 10:52:34

dokładnie, geny to nie wszystko. ważne, żeby mama przebywała na świeżym powietrzu, odpuściła sobie wszelkich używek, dobrze jadła i przyjmowała odpowiednie suplementy, no i się nie stresowała:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
klara
2018-10-27 17:59:13

Racja we wszystkim trzeba zachować umiar, a co masz na myślisz mówiąc 'odpowiednie'?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz