Objawy zaburzeń integracji sensorycznej

Sprawdź, jakie zachowania dziecka powinny zwrócić twoją uwagę.

integracja sensoryczna

Niektóre maluchy uważane za małych łobuziaków, wcale nie koniecznie psocą. Gdy maluch jest jakby wyobcowany i unika pewnych zabaw, nie zawsze może to być kwestia jego charakteru. Czasem wynika to z zaburzeń sensorycznych. Co to znaczy? To, co postrzegasz za złe lub dziwne zachowanie może wynikać z zaburzeń w integracji zmysłów u dziecka.

Układ nerwowy potrafi nie tylko odebrać impulsy, ale też je przetworzyć, właściwie zinterpretować i stworzyć określoną odpowiedź np. ruchową bądź myślową. To właśnie ten proces nazywa się integracją sensoryczną, która jest szczególnie ważna w początkowych etapach rozwoju dziecka. Gdy wszystkie zmysły funkcjonują prawidłowo, rozwój dziecka przebiega w sposób poprawny.

O zaburzeniach sensorycznych mówimy, gdy dziecko nieprawidłowo interpretuje informacje sensoryczne, np.: dotyk, dźwięk czy ruch. Kiedy informacje pochodzące ze zmysłów napływają w sposób niewłaściwie zorganizowany, to funkcje układu nerwowego blokują się, co widać w postaci problemów w życiu codziennym.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz