Jak przygotować maluszka na rozłąkę z rodzicami

Przygotuj dziecko na swoje wyjście i nie pozwól, by targały nim złe emocje. Nie wiesz, jak to zrobić? Podpowiadamy!

Dziecko zostaje samo

Czujesz, że to już pora na pierwszy weekend tylko we dwoje? Wracasz do pracy, a dziecko zostaje z opiekunką? Twoje dziecko zaczyna przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem, a Ty nie wiesz, jak je do tego przygotować? Spróbujemy udzielić Wam kilku rad, jak najlepiej się za to zabrać.

Przede wszystkim postaraj się być z dzieckiem najdłużej jak się da. Bliskość rodziców jest dla niego najważniejsza i nie ma co się łudzić, że nawet najlepsza ciocia czy babcia jest w stanie zastąpić mamę. Pamiętaj jednak, droga Mamo, że przygotowanie dziecka do dorosłego życia to jedna z Twoich ról. Przygotuj je nie tyle na rozstanie, ile na dobre wejście w życie. Jak to zrobić?

Przyzwyczajaj od początku

Są dwie szkoły, jedna mówi, że dziecko na początku potrzebuje tylko najbliższych i nie należy do trzeciego miesiąca specjalnie rozszerzać kręgu znajomych, których spotyka dziecko. Druga szkoła mówi o tym, że należy dzieci przyzwyczajać do pobytu z innymi osobami. Praktyka pokazuje, że dzieci, którymi (nawet pod obecność mamy) często zajmowały się babcie lub ciocie, lepiej znoszą rozłąkę z rodzicami. Nie zagarniaj dziecka tylko dla siebie, zacznij od tego, żeby tata czasem z nim został, gdy Ty wyjdziesz na zakupy. Potem stopniowo wydłużaj ten czas. Wasze dziecko zyska dzięki temu świadomość, że tata to też pełnowartościowy opiekun i kiedy nie ma mamy, może przy nim czuć się zupełnie bezpiecznie.

Częste odwiedziny w nowych miejscach

Nie da się inaczej przyzwyczaić dziecka do rozłąki niż właśnie się z nim rozstając. Im częściej rodzic będzie wychodził z domu, ale też i do niego wracał, tym szybciej dziecko przekona się, że taka rozłąka zawsze się kończy i nie oznacza tego, że rodzic opuszcza je na zawsze. Spróbuj też jak najczęściej wychodzić z dzieckiem do przyjaciółki, na kawę czy na obiad do dziadków. Maluch będzie wtedy szybciej się socjalizował i przestanie się bać nowych twarzy. Dzieci, które nie oglądają zbyt często ludzi innych niż najbliższa rodzina mają później problem z zaakceptowaniem kogoś „innego” i tak właśnie, gdy w rodzinie nikt nie nosi okularów, Twoje dziecko, jeśli nie przyzwyczaisz go do widoku ludzi w okularach, może panicznie bać się wychowawczyni w przedszkolu, która będzie miała na nosie szkiełka.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz