Pięcioletni prawnicy i medycy. Czym są przedszkola profilowane?

Czy przedszkola profilowane są lepsze od tradycyjnych?

przedszkole

W przedszkolu profilowanym dziecko z założenia wie już, co najbardziej lubi robić i sukcesywnie pogłębia swoje umiejętności. Ale czy naprawdę to najlepsza ścieżka rozwoju?

ZOBACZ: Przedszkole - jak wybrać najlepsze?

Rodzice uwielbiają, gdy ich dzieci są w czymś lepsze od innych. Często przy tym popadają przesadę i chcą, by dzieci stały się trybikami - zapominają przy tym, że dziecko przede wszystkim potrzebuje miłości i zabawy. Jeśli w wieku pięciu lat nie zna tabliczki mnożenia, to nawet dobrze!

Kiedyś wybór był prosty - kończy 3 latka i albo z mamą lub babcią w domu, albo do przedszkola. Potem wybór się utrudnił, bo przedszkola podzieliły się na prywatne i publiczne. Teraz wybór przedszkola to nie lada wyzwanie - nie tylko prywatne, półpubliczne i publiczne, lecz także artystyczne, językowe, muzyczne, Montessori, Tracy Hogg, RB. Czy można się w tym połapać?

ZOBACZ: Przedszkole - kilka rzeczy, o których wolałabyś nie mieć pojęcia.

Jak działają przedszkola profilowane?

Zazwyczaj są to przedszkola, które maja w swojej ofercie rozszerzoną pulę zajęć z danego zakresu. Przedszkola muzyczne mają na przykład więcej zajęć z muzyki (a nie tylko godzinę rytmiki w tygodniu), zazwyczaj takie przedszkola oferują dwie godziny rytmiki, godzinę śpiewu (czasami nawet godzinę dziennie!), zajęcia taneczne oraz naukę gry na różnych instrumentach. Z założenia dzieci po przedszkolu muzycznym mają poszerzoną wiedzę muzyczną oraz umiejętności wykraczajace ponad poziom przeciętnego przedszkolaka. Analogicznie wygląda sytuacja z przedszkolami językowymi, aktorskimi i sportowymi.

Czy ma to sens?

Trudno powiedzieć. Prawda jest gdzieś po środku - o ile przedszkola wegańskie czy z rozszerzonym profilem biologiczno-chemicznym wydają się trochę na wyrost, o tyle przedszkola sportowe, językowe i muzyczne mogą przynieść dziecku bardzo wiele korzyści. Znam dziewczynkę, która w wieku 5 lat posługuje się 3 językami (w jednym języku mówi mama, w drugim języku mówi tata, a w przedszkolu mówi się wyłącznie po angielsku). Takie dziecko bardzo dużo zyskuje i to na całe życie!

 

ap

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Bekazpatelni
2018-09-03 06:04:10

Genialny artykuł o niczym. Nie dawiadujemy się z niego nic, poza tym, że autor nie ma zdania. Pisząc o przydatności języków autor również nic nie wnosi ponieważ trzeba być niespełna rozumu, żeby samemu tego nie wiedzieć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz