RB, czyli rodzicielstwo bliskości – o co w tym chodzi?

Rodzicielstwo bliskości to koncepcja stworzona przez pediatrę Williama Searsa. Termin określa filozofię silnej więzi między dziećmi a rodzicami, która ma wpływ na całe przyszłe życie dziecka.

Rodzicielstwo Bliskości

Rodzicielstwo bliskości to nie wymysł naukowców. Rodzicielstwo bliskości jest jednym z najstarszych sposobów opiekowania się dzieckiem. W rzeczywistości rodzicielstwo bliskości to intuicyjny sposób wychowywania, który stosowali rodzice przez wieki aż do czasu, kiedy pojawiły się poradniki.

Osiem zasad, które wspierają powstanie bezpiecznej więzi dziecka z opiekunem zgodnie z zasadami rodzicielstwa bliskości:

  1. Przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa;
  2. Karm z miłością i szacunkiem;
  3. Reaguj z wrażliwością;
  4. Zapewnij odżywczy dotyk;
  5. Zapewnij bezpieczny sen, pod względem fizycznym i emocjonalnym;
  6. Zapewnij stałą, pełną miłości opiekę;
  7. Praktykuj pozytywną dyscyplinę;
  8. Dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym.

Rodzicielstwo Bliskości nie jest jednak ani zbiorem reguł ani zasadami. Rodzicielstwo bliskości to podejście do wychowania i styl, który rodzice mogą stosować instynktownie. Rodzice, którzy preferują to podejście do wychowania, uważają, że rodzicielstwo jest zbyt indywidualne, a dziecko zbyt skomplikowane, by mówić o jednym właściwym stylu wychowania.

Dlatego też bardzo trudno określić, czym właściwie rodzicielstwo bliskości jest. Dla jednych jest to wspólne spanie, rezygnacja z pracy przez jednego z rodziców i domowa edukacja, dla innych jest to po prostu słuchanie głosu swojego dziecka i odpowiadanie na jego potrzeby.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz