Siatki centylowe – co stanowi normę, a co nią nie jest?

Siatki centylowe są najlepszą metodą oceny rozwoju fizycznego i stanu odżywienia dzieci.

noworodek

Siatki są to dane w formie wykresu, który pozwala na sprawdzenie, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo na tle grupy zdrowych rówieśników. Dzieci z tego samego rocznika mogą znacznie różnić się między sobą pod względem wymiarów, kształtu, proporcji. Różnice te są odbiciem wielu czynników dziedzicznych i środowiskowych. Rozwój każdego dziecka przebiega w sposób indywidualny – zwraca uwagę Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Co to są siatki centylowe i do czego służą?

Siatki centylowe tworzone są osobno dla chłopców i dziewcząt. Osobne siatki zostały stworzone również dla dzieci z różnymi chorobami genetycznymi, np. z zespołem Downa.

ZOBACZ: Zdrowie kobiety w ciąży a rozwój dziecka

W każdym kraju dzieci rozwijają się inaczej, dlatego siatki tworzy się na podstawie regularnie uaktualnianych, lokalnych statystyk. Różnice występują również w różnych miastach. W naszym kraju stosuje się siatki centylowe dzieci warszawskich, które uznane zostały za standard.

Utworzono również tzw. mini-siatki centylowe dla niemowląt. Wiek podawany w nich jest w miesiącach, a wysokość ciała zmieniono na długość. Jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak, korzysta się z wykresów, które uwzględniają różnice w rozwoju w porównaniu z dziećmi urodzonymi w terminie.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz