Skłonność do depresji można zaobserwować już u noworodków

Obraz połączeń nerwowych w mózgu dziecka tuż po narodzinach może pomóc przewidywać jego przyszłe skłonności do lęków i depresji.

depresja

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis (USA) przeanalizowali skany mózgu wykonane przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) u 65 noworodków urodzonych w 36. tygodniu ciąży lub później oraz 57 dzieci, które przyszły na świat znacznie przed terminem (przed 30. tygodniem ciąży). Z badaniem wcześniaków czekano do terminu, w którym miały planowo się urodzić.

Gdy dzieci skończyły dwa lata, zebrano informację na temat różnych zachowań i problemów z emocjami. U 44 maluszków - 27 wcześniaków i 17 maluchów urodzonych w terminie wystąpiły problemy z nastrojami, wystąpiła nadmierna nieśmiałość, wycofanie, ogólna lękliwość, lek separacyjny, nadmierne skłonności do smutku, a nawet objawy depresji.

Naukowcy w skanach mózgów skoncentrowali się głównie na połączeniach tzw. jądra migdałowatego z innymi obszarami mózgu. Jądro migdałowate jest strukturą odpowiedzialną za przetwarzanie emocji, zwłaszcza emocji negatywnych, jak strach i gniew. Zaburzenia w tym obszarze sprawiają, że człowiek ma problemy z odczytywaniem mimiki twarzy innych osób, a także z interpretacją tonu głodu, osoby takie także mają problem z uzewnętrznianiem negatywnych emocji.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz