Jaki wpływ na dziecko ma długie spanie z rodzicami w jednym łóżku?

Coraz więcej rodziców "zaprasza" dziecko do swojego łóżka. Plusów tego jest bardzo dużo.

spanie z dziekciem

Niezależnie czy nazwiesz to współspaniem, rodzinnym łożem, dzieleniem łóżka z dzieckiem czy co-sleepingiem i czy to popierasz czy nie, coraz więcej rodzin sypia razem. Niektórzy rodzice uważają, że dzielenie sypialni z dzieckiem stwarza niebezpieczeństwo dla dziecka (nie mówiąc już o problemach natury seksuologicznej w relacji małżeńskiej). Inne mamy są w stanie przysiąc, że taka sytuacja, gdy cały czas są blisko, sprzyja szczęściu i zdrowiu maleństwa.

Postanowiłaś spać w łóżku z noworodkiem? Podpowiadamy, jak się przygotować >>>

Trzeba przyznać, że plusów jest wiele. Przede wszystkim maluch jest blisko i czuje się bezpiecznie. Do karmienia nie trzeba wstawać, bo następuje niemalże samoobsługa. Badacze nawet zauważyli, że mamy, które śpią z maluchami, mają mniej problemów z laktacją. Dziecko mniej płacze i lepiej śpi, a to oznacza, że rodzice są bardziej wyspani. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Tennessee udowodniło, że mamy, które karmią piersią i śpią z dziećmi, statystycznie dłużej śpią w ciągu doby od tych, które karmią dziecko butelką. Wszytko pięknie, ale niemowlę rośnie i nagle w łóżku rodziców śpi kilkulatek. Jaki wpływ na dziecko ma spanie z rodzicami?

Według Fox News spanie z dzieckiem może mieć korzystny wpływ na zachowanie dziecka, mimo że wiele osób uważa, iż taki układ może u dziecka wywołać niepokój i problemy z zaufaniem. Dr. James McKenna, dyrektor of the Mother-Baby Behavioral Sleep Laboratory at the University of Notre Dame zauważył, że te tezy wynikają z obiegowych opinii, które nie są udowodnione w żaden naukowy sposób. Natomiast badania psychologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazały, że wspólne spanie z dzieckiem może się przełożyć na dość istotną umiejętność. Maluchy śpiące z rodzicami stają się bardziej niezależnymi dorastając i łatwiej samodzielnie rozwiązują problemy niż dzieci, które śpią oddzielnie.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz