Jakim typem śpiocha jest twoje dziecko?

Dobrej jakości sen – a wiec bez zbędnych pobudek i wystarczającej długości – jest równie ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka jak prawidłowa, zbilansowana dieta.

Niemowlęta i najmłodsze dzieci przesypiają ponad połowę swojego życia! Sen nie jest po prostu „wyłączeniem aktywności”, ale czasem, kiedy ciało dziecka intensywnie sie regeneruje, rozwija się i kształtuje mózg, który przed ukończeniem 1 roku życia osiąga wielkość odpowiadającą 75% wielkości mózgu osoby dorosłej. W czasie snu wydziela się hormon wzrostu, odbudowują sie tkanki, konsoliduje sie pamięć i przetwarzane sa informacje z całego dnia. Badania pokazują, ze brak snu wpływa negatywnie na pamięć i uwagę, powoduje rozdrażnienie, nadpobudliwość, problemy z odpornością oraz moze byc czynnikiem ryzyka m.in. otyłości czy nadciśnienia. Wszystko to oznacza, ze dobrze przespana noc ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie a nawet zdrowie dziecka.

W trakcie snu nocnego dzieci (tak jak dorośli) przebudzają sie kilkukrotnie, ponieważ w fizjologiczny sposób przechodzą miedzy cyklami snu składającymi sie z fazy snu płytkiego (REM) oraz głębokiego (NREM). W przypadku małych dzieci niezwykle ważne jest zapewnienie optymalnych warunków do snu po to, aby w trakcie tych naturalnych pobudek (które zwykle są krótkie i często nawet bez  odzyskania świadomości) dziecko nie rozbudzało sie całkowicie. Przyciemniona sypialnia,  Temperatura około 20 st. C, niekrępująca ruchów piżamka a w chłodniejsze dni śpiworek, oraz wygodna, chłonna pieluszka skutecznie w tym pomagają.

Nowe Pampers® Active Baby posiadają unikalna, dodatkowa warstwę chłonna, która pomaga szybko wchłonąć wilgoć do wnętrza pieluszki. Skóra pozostanie sucha przez cała noc, niezależnie od tego, w jakiej pozycji śpi dziecko. Oprócz tej wyjątkowej warstwy, we wnętrzu pieluszki znajdują sie 3 chłonne kanaliki, które pomagają rozprowadzić wilgoć równomiernie w całej pieluszce. Specjalne mikroperełki Micro Pearls™ mogą wchłonąć 30 razy więcej wilgoci niż same ważą, co zapewnia dziecku komfort nawet przez 12 godzin. Tak zaprojektowana pieluszka pomaga zapobiegać wybrudzeniom w trakcie tzw. „aktywnego snu”, kiedy dzieci śpią płytko i dużo sie ruszają – najmłodsze niemowlęta spędzają w aktywnej fazie REM około 50% całego czasu snu, u starszych z kolei płytki sen dominuje nad ranem.

Obserwując jak Twój maluch zasypia i śpi możesz sprawdzić, jakim jest „typem” nocnym – poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak w związku z tym najlepiej zadbać o jego sen.

ROZGWIAZDA

Śpi w tej samej pozycji na plecach z rozrzuconymi rekami i nogami. Budzi sie często i regularnie, jednak szybko zasypia z powrotem po interwencji rodzica, np. dzięki kołysaniu lub po nakarmieniu. Potrzebuje pomocy, by zasnąć po każdej pobudce (nawet co 30-60 minut) a tymczasem rodzic marzy, by malec przespał chociaż 2-3 godziny bez przerwy!

SKOWRONEK

Budzi sie skoro świt, podśpiewując i nawołując rodziców. Choćby nie wiem co, nie chce z powrotem zasnąć!

LENIWIEC

Uwielbia spać i może spać dosłownie wszędzie. Spi bez problemu zarówno w dzień, jak i w nocy – szczęściarze! Ale dlaczego czasem sie wybudza? W przypadku „leniwca” powodem zmiany zachowania może być okres intensywnego wzrostu, skok rozwojowy, ząbkowanie albo choroba.

SOWA

Chodzi spać późno i budzi sie w nocy. Całkowicie sie rozbudza i długo nie może zasnąć!

SURYKATKA

Podnosi sie i kreci przez cała noc, próbując przyjąć komfortowa pozycje. Nie chce zasnąć, ciągle czuwa. Późno zasypia, wcześnie wstaje.

 

Agnieszka Piotrowska „DobraNocka”

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz