Podwójny rocznik złoży w przyszłym roku podania do szkół

MEN uspokaja, jednak eksperci prognozują, że nastolatkom będzie trudniej się dostać do wymarzonej klasy.

szkoła

W przyszłym roku dyrekcje szkół będą miały spory problem - do szkół średnich złożą podania absolwenci gimnazjów oraz ósmych klas podstawówki. Razem daje to 725 tysięcy uczniów. Resort edukacji jednak uspokaja i zapewnia: "Miejsca w liceach są zapewnione i nie powinno być problemów".

Zobacz też: Czeka nas kolejna reforma edukacji

W rozmowie z reporterem RMF FM Pawłem Balinowskim wiceszef MEN Maciej Kopeć przekonuje, że resort ma wszystko dokładnie wyliczone.

"Przy wielu liceach funkcjonowały gimnazja i to tak naprawdę sprawi, że tych miejsc będzie ponad 40 tysięcy więcej"- mówi.

Problem polega na tym, że szkoły będą musiały pomieścić dwa razy więcej uczniów i klas pojawi się dwa razy więcej: w trybie 4-letnim dla absolwentów podstawówek i w trybie 3-letnim dla absolwentów gimnazjów.

"I tu zaczynają się schody, dlatego że szkoły nie są z gumy" - podkreśla nauczyciel, ekspert Fundacji Dobrej Edukacji Aleksander Pawlicki.

Polecamy: Nauczyciele nie regują na gnębienie nastolatka!

Przewidywania ekspertów nie pozostawiają jednak złudzeń. Twierdzą oni, że uczniom zdecydowanie będzie ciężej się dostać do wymarzonej placówki.AK

Źródło: rmf24.pl

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz