1 Sierpnia - Międzynarodowy Dzień Karmienia Piersią

Z okazji rozpoczynającego się jutro Międzynarodowego Tygodnia Kamrienia Piersią przypominamy Wam Projekt fotograficzny "Project: BreastFeeding" autorstwa amerykańskiego fotografa Hectora Cruza, który destygmatyzuje publiczne karmienie piersią. Tatuś z bobaskiem przy piersi? Czemu nie! Zobaczcie efekty.

Hector Cruz

Hector Cruz to pomysłodawca i autor projetku “BreastFeeding” (Karmienie piersią). Kiedy pod koniec ubiegłego roku urodziła się jego córka, Hector i jego żona mieli problemy z karmieniem naturalnym. Nie mogli dostać się do doradcy laktacyjnego, więc postanowili o pomoc poprosić użytkowników z lokalnej grupy na Facebooku. Niestety, nie spotkało się to z miłym przyjęciem, okazało się bowiem, że dla większości tzw. „znajomych” karmienie piersią jest czymś, o czym nie rozmawia się chętnie publicznie.

Hector i jego żona nie otrzymali w rezultacie publicznego wsparcia, a wręcz spotkali się z negatywnymi reakcjami. „Karmisz piersią - karm sobie w domu pod kocem, ale nie wychodź z biustem na zewnątrz, bo nie mamy ochoty na to patrzeć ani o tym mówić” - można było wyczytać między wierszami.

Kiedy dwa lata temu napisałyśmy do Hectora na Facebooku, by zapytać go, czy udało im się ostatecznie wytrwać przy karmieniu naturalnym, dowiedziałyśmy się, że jego żona na szczęście wciąż karmi piersią, dokarmiając córeczkę od czasu do czasu pokarmiem naturalnym z banku mleka. Ale początki mieli bardzo trudne.

Dlatego Hector, dysponując niemałym talentem fotograficznym, postanowił, że wykorzysta to i przeprowadzi krajową kampanię (która dzięki Facebookowi rozszerzyła się poza granice USA) na rzecz destygmatyzacji karmienia piersią i zachęcenia kobiet, by po prostu poczuły się komfortowo z tym, że dane im jest karmić naturalnie.

Fotograf skrzyknął więc znajomych i chętnych tatusiów, którzy tak jak on, wspierają swoje żony w karmieniu i świetnie się bawiąc, odwalili razem kawał dobrej roboty pod hasłem: „Gdybym mógł, karmiłbym”. Doskonałym pomysłem było zaangażowanie w projekt prawdziwych ojców, a nie idealnych modeli, ponieważ wydźwięk akcji staje się dzięki temu bardziej autentyczny.

Projekt miał przede wszystkim cel edukacyjny - uświadomienie mężczyznom, jak ważne jest ich wsparcie w karmieniu, a także ma pokazał, że karmienie piersią jest rzeczą najbardziej naturalną w świecie, nie ma w nim podtekstu seksualnego ani niczego wstydliwego.

Fotografie są zarówno ciekawe artystycznie, wartościowe w swym przekazie, jak i bardzo ciepłe. Zresztą, tatusiowie też niczego sobie…

Zobaczcie same.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz