3 postanowienia noworoczne dotyczące finansów, które powinnaś wziąć pod uwagę

Nowy Rok to czas kolejnych postanowień: zdrowotnych, towarzyskich, zawodowych… Niekiedy wydaje się, że postanowienia są po to, aby je łamać, więc wraz z końcem stycznia zapominamy o przyrzeczeniach. Są jednak przypadki, kiedy warto podejść do tego nieco poważniej. Zdrowie i praca to istotne sprawy, ale jest jeszcze jedna sfera, o którą należy zadbać, czyli finanse.

postanowienia noworoczne

Wszelkie zaniedbania w kontroli swoich finansów są jak poziom cholesterolu – prędzej czy później trzeba zmierzyć się z problemami i najlepiej to zrobić, zanim się nawarstwią. Nasze porady noworoczne powinny być więc traktowane jako przepis na cały 2018 rok – od początku do samego końca, a potem warto je przerzucić na kolejny.

 

Zbuduj w końcu poduszkę finansową!

Poduszka finansowa to, inaczej mówiąc, pieniądze na czarną godzinę. Wyobraź sobie, że przydarza Ci się coś niespodziewanego – tracisz pracę i pojawia się nowy wydatek, a tym czasie Twoje konto świeci pustką. Jak temu zaradzić? Odkładać środki na konto nieco wcześniej i najlepiej, żeby uzbierała się trzykrotność Twojego typowego miesięcznego wynagrodzenia.

Najbezpieczniejszym miejscem dla poduszki finansowej będzie konto oszczędnościowe lub lokata, więc im wcześniej zaczniesz odkładać, tym lepiej dla Twoich finansów. Odkładaj również dodatkowe środki, takie jak premia, nagrody czy chociażby zwrot podatku. W razie potrzeby będą zastrzykiem gotówki dla Twojego budżetu domowego, a jeśli spłacasz raty kredytu – zyskasz środki, którymi zapłacisz kolejne. Pamiętaj, że podczas budowania poduszki finansowej potrzebna jest cierpliwość oraz metodyczność: oszczędzaj więc stałą kwotę według przemyślanego wcześniej harmonogramu.

Kontroluj swój budżet według ustalonego planu i przydatnych aplikacji

Możesz stworzyć plik Excel lub Google Docs z Twoimi przychodami i wydatkami, zapisywać wszelkie planowane inwestycje, zbierać rachunki, paragony oraz wyciągi z banku, pogrupować zakupy… Możliwości jest wiele. Dzisiaj aplikacje na smartfona służą nie tylko do trzymania się reżimu treningowego, liczenia kalorii albo słuchania muzyki i bywają ułatwieniem dla tych, którzy chcą kontrolować swój budżet. Archiwizowanie danych oraz poprawne z nich korzystanie jest w tym przypadku bardzo ważne, aby noworoczne postanowienia nie przeszły do historii już w lutym.

Pamiętaj jednak, że sumienności nie da się wgrać jak aplikację, bo trzeba się jej po prostu nauczyć. Musisz zmienić strategię wydawania pieniędzy i nie powinnaś porzucać dobrych pomysłów na oszczędzanie, jeśli dotychczas się sprawdzały.

 

Nie wpadnij w pętlę kredytową

Pętla kredytowa (inaczej zwana „spiralą długów”) to zjawisko, w którym osoby już zadłużone zaciągają kolejne kredyty i pożyczki, ponieważ nie radzą sobie ze spłatą rat poprzednich zobowiązań. W konsekwencji zadłużenie się powiększa, tak samo jak trudności pożyczkobiorcy w spłacie. Rada na to jest prosta – bierz tyle, ile jesteś w stanie spłacić! Uważnie korzystaj z kart kredytowych, nie staraj się „łatać” zaległości w spłacie kredytów nowym kredytem i bierz kredyt tylko wtedy, gdy naprawdę go potrzebujesz.

Jeśli już dojdzie do sytuacji, w której musisz coś zrobić ze zbyt wysokimi ratami kredytu, skonsultuj się z bankiem w sprawie konsolidacji zadłużenia. To jest zresztą jeden z ważniejszych punktów w postanowieniach noworocznych – negocjuj z bankiem, kontaktuj się z jego pracownikami i miej pod kontrolą swoją sytuację kredytową. Przecież bankowi zależy na tym, abyś regularnie i bezproblemowo spłacał zadłużenie i czasami jest w stanie zaproponować korzystną ugodę, taką jak na przykład „wakacje kredytowe”. Jest tylko jeden warunek: nie możesz unikać kontaktu z bankiem i musisz mieć dobre uzasadnienie swoich zaległości w spłacie.

Po więcej porad zajrzyj na www.finai.pl.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz