42-letnia etatowa pielęgniarka i matka trzech synów chce wystartować na Olimpiadzie

Roberta pracuje, wychowuje trzech synów, musi więc umiejętnie gospodarować czasem, aby prowadzić regularne treningi.

mama-bieg

Obecnie 39-letnia pielęgniarka, Roberta Groner, pracuje na pełny etat w szpitalu. Wychowuje przy tym trzech synów, a do tego bardzo szybko biega. Niespodziewanie wywalczyła wicemistrzostwo USA w maratonie. Dzięki temu w wieku 42 lat ma szansę wystąpić na igrzyskach olimpijskich.

Roberta po wyjściu za mąż rozpoczęła pracę pielęgniarki. Po urodzeniu dzieci biegała, ale – ja sama żartuje - za swoimi trzema synami. Musiało minąć dziesięć lat, aby zatęskniła za bieganiem i powróciła do tego sportu.

Jej najmłodszy syn miał dwa lata, gdy na swoich pierwszych zawodach pokonała 5 km w około 24 minuty. Był to przyzwoity wynik, ale zbyt słaby, by walczyć o czołowe miejsca w mitingach. Regularne treningi sprawiały jednak, że stawała się coraz lepsza. Wkrótce zaczęła odnosić pierwsze sukcesy, początkowo w lokalnych biegach na krótszych dystansach.

Na początku grudnia tego roku w Sacramento odbył się California International Marathon. Startowało w nim ponad 11 tys. biegaczy, w tym cała amerykańska elita. Zawody te wyłaniały mistrza i mistrzynię USA. Wśród pań zwyciężyła Sara Hall, wielokrotna reprezentantka kraju, ale nie ona przykuła uwagę mediów. Mówiło się tylko o 39-letniej pielęgniarce, która została wicemistrzynią, jako amatorka biegająca dla przyjemności.

Sukces pielęgniarki i matki trójki dzieci zaskoczył wszystkich Amerykanów. Groner znana była bowiem głównie na lokalnej scenie biegowej. Startowała do tej pory jedynie w barwach uczelni St. Francis University. Wyróżniała się na szczeblu regionalnym, ale nigdy nie zakwalifikowała się do mistrzostw kraju. 

Teraz ma szansę wystartować w barwach narodowych na olimpiadzie w Tokio, która odbędzie się w 2020 r. Obecny rezultat mógłby wystarczyć do zakwalifikowania się na igrzyska w biegu eliminacyjnym w USA za dwa lata.

Roberta Groner informuje, że zamierza jeszcze poprawić swój wynik.

TW

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz