5-miesięczny chłopiec umarł z głodu!

Zdjęcia 5-miesięcznego Jemeńczyka, Udai Faisala nie trafiły na pierwsze strony gazet, tak jak zdjęcia Alana Kurdiego, 3-letniego syryjskiego uchodźcy, bohatera modnego w mediach tematu.

Udai Faisal

Podczas gdy w Polsce walczymy z Trybunałem Konstytucyjnym, próbujemy ustalić, kiedy naprawdę zaczyna się życie i kłócimy się, czy kobieta ma prawo mieć wolność wyboru w kwestii aborcji, w Jemenie objętym wojną, tuż przy granicy z Arabią Saudyjską - najbogatszym krajem świata, z głodu umarło 5-miesięczne dziecko.

Udai Faisal został przyjęty do jednego z jemeńskich szpitali w zeszłym miesiącu. Dziecko cierpiało z powodu niedożywienia, biegunki i infekcji płuc. Mając 5 miesięcy ważył niecałe 2,5 kg. Lekarze od razu powiedzieli, by rodzice nie robili sobie zbyt dużych nadziei i po dwóch dniach pobytu pozwolili zabrać chłopca do domu. Tam, 3 godziny później, Udai zmarł.

„Nie zapłakał, nie popłynęły mu łzy. Po prostu zesztywniał. Zaczęłam krzyczeć, a potem zemdlałam.” – opowiada mama chłopca, Intissar Hezzam.

Rodzina zmarłego Udai żyje z emerytury, którą ojciec, Ahmed Faisal dostaje jako były żołnierz. Miesięcznie, na siebie, żonę i 9 dzieci od 2 do 16 lat ma 140 funtów, czyli około 750 złotych. W wyniku rosnących cen żywności, rodzina zjada jeden posiłek dziennie. Zazwyczaj jogurt z chlebem, a w lepsze dni, groch.

Udai narodził się w trakcie bombardowania i był karmiony piersią zaledwie 20 dni. Potem, najprawdopodobniej w wyniku nieodżywienia, pokarm matki się skończył. Chłopczyk zaczął być karmiony mlekiem modyfikowanym, które było trudno dostępne i rodzina nie zawsze mogła sobie na nie pozwolić. Tak więc co kilka dni Udai dostawał mleko modyfikowane, w dni pozostałe wodę z cukrem.

Głód w Jemenie to realny problem. UNICEF podaje, że 320 tysięcy dzieci jest narażonych na ryzyko ciężkiego i ostrego niedożywienia, a szacuje się, że około miliona cierpi z powodu umiarkowanego niedożywienia.

„Oni potrzebują opieki medycznej. To gigantyczny kryzys.” – powiedział Karlien Kleijier, manager Lekarzy bez Granic. Przed kryzysem, żywność i opieka docierała do Jemenu, ale sytuacja znacznie się pogorszyła, w dużej mierze z powodu blokady morskiej, która została wprowadzona rok temu. Jemen importuje około 90 procent żywności, a już miał jeden z najwyższych wskaźników niedożywienia na świecie.

kp

Komentarze (5)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

yuna
2016-04-28 14:43:49

re: 5-miesięczny chłopiec umarł z głodu!

Taka bieda i tyle dzieci. Powinni być oskarżeni o znęcanie się nad dziećmi. I ta durna baba. Nie dawała mu jeść dziecko w oczach ginęło a ona co? Czego się to babsko spodziewało!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Gosc
2016-04-09 13:26:41

re: 5-miesięczny chłopiec umarł z głodu!

Nie chcę być podła ale skoro cierpią taka biedę to po co robią tyle dzieci ? Zero odpowiedzialnosci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-04-09 02:36:23

re: 5-miesięczny chłopiec umarł z głodu!

Po co w takich warunkach robią dIeci...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-04-08 17:37:28

re: 5-miesięczny chłopiec umarł z głodu!

Strasznie smutne naprawdę ale sory 9 dzieci głodnych juz mają to ch chyba można się opanować i nie robić kokejnego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-04-08 11:59:21

re: 5-miesięczny chłopiec umarł z głodu!

9 dzieci...? szkoda ze 20 nie napłodził na pewno miałby je za co utrzymać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz